موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی

شماره ثبت : ۱۴۳۷۱

پرداخت آنلاین فطریه

پرداخت آنلاین فطریه

پرداخت اینترنتی فطریه از نظر شرعی اشکال دارد؟ پرداخت اینترنتی فطریه به چه موسساتی امکان پذیر است؟ برای پرداخت اینترنتی فطریه چگونه می توان به یک موسسه اعتماد کرد؟  پرداخت اینترنتی فطریه چقدر در فقر زدایی جامعه تاثیرگذار است؟ پرداخت اینترنتی فطریه و سهم سادات به چه شکلی است؟ پرداخت سهم سادات باید در روز عید باشد؟ آیا می شود پرداخت سهم سادات را به تاخیر انداخت؟ یعنی حتما باید پرداخت سهم سادات در روز عید فطر باشد؟  تا کی زمان برای پرداخت اینترنتی فطریه داریم؟ این ها و سوالات مشابه در مورد پرداخت اینترنتی فطریه را در ادامه پاسخ می دهیم

پرداخت فطریه و کفاره

!!!توجه داشته باشید مبالغ باید بصورت اعداد انگلیسی وارد شود.!!!
حتما از قبل از پرداخت از قطع بودن وی پی ان خود مطمین شوید.
فیلد هایی که با ستاره مشخص شده پر کردن آنها ظروری است
دقت کنید تمامی مبالغ به تومان میباشد.

  • توجه: مبالغ بصورت انگلیسی وارد شود.
    پس از ورود مبلغ فطریه حتما بر روی فیلد فطریه سادات فقط کلیک کنید.
  • توجه: مبالغ بصورت انگلیسی وارد شود.
    پس از ورود مبلغ سهم سادات حتما بر روی فیلد کفاره فقط کلیک کنید.
  • توجه: مبالغ بصورت انگلیسی وارد شود.
  • 0 تومان

سهولت در پرداخت اینترنتی فطریه

دو موضوع مهم توانست که مردم را به سمت خریدها و پرداخت های الکترونیکی مانند پرداخت اینترنتی فطریه سوق دهد.  یکی از آن ها (که شاید  اصلی ‌ترین موضوع نیز می‌ تواند باشد)، سهولت در امر پرداخت اینترنتی فطریه است. دیگری نیز  بحران کرونا است که در دو سال گذشته سبب شده است تا خیلی از کسب و کارها بتوانند محصولات و خدمات خود را در  بستر اینترنت و  از طریق سامانه های الکترونیکی ارائه دهند. این موضوع در حوزه مذهبی و امور خیریه نیز ورود پیدا کرده و  در حال حاضر، خیلی از افراد می توانند فطریه یا دیگر وجوهات شرعی خود را از طریق اینترنت و به صورت آنلاین پرداخت کنند.از این رو کسانی که قصد دارند فطریه و کفاره خود را از طریق نرم افزار ها و سایت های مختلف پرداخت کنند، به راحتی می توانند این کار را انجام بدهند. سامانه ها و سیستم های زیادی در حال حاضر وجود دارند که شما می توانید به صورت غیر حضوری، فطریه خود را در آن ها بپردازید. برای پرداخت کفاره آنلاین (پرداخت اینترنتی کفاره) نیز می توانید از همین روش ها استفاده کنید.

پرداخت فطریه٬کفاره وسهم سادات برای کودکان بی سرپرست

پرداخت آنلاین فطریه

مطالبی در باب زکات

 قبل از اینکه به بحث پرداخت اینترنتی فطریه بپردازیم  مطالبی در باب زکات مطرح می کنیم. زکات یکی از واجبات مالی است. زکات فطریه یکی از انواع زکات است که بر مسلمانان واجب است.  زکات فطریه نیز یکی از انواع زکات به عنوان واجب مالی در دین اسلام است. زکات فطریه  از فروع دین محسوب می‌شود. در اغلب منابع دینی  واژه زکات  در کنار واژگانی مانند نماز و جهاد استفاده شده است و همان طور که مستحضر هستید یکی از پنج ستون دین  نیز محسوب می ‌شود. زکات فطریه را همان زکات  بدن می دانند.میزان زکات فطریه در واقع سه کیلو از قوت غالب افراد محسوب می‌ شود. این که قوت غالب افراد چه باشد، عمدتاً بر عهده خودشان است. اما از آنجا که مردم ایران از نان به عنوان قوت غالب استفاده می‌کنند، فطریه از سه کیلو گندم تشکیل شده است. البته اغلب مراجع اعتقاد دارند باید هر کس، متناسب با قوت غالبی که دارد زکات فطریه را مشخص کند. مثلاً برای افرادی که در شمال کشور زندگی می‌کنند و عمدتاً غذای آن ها برنج است، فطریه سه کیلو برنج به حساب می آید.

نکاتی در باب پرداخت اینترنتی فطریه

همانطور که مستحضر هستید از غروب روز آخر ماه  مبارک رمضان تا ظهر روز عید سعید فطر، زمانی است که موعد پرداخت زکات فطریه (پرداخت اینترنتی فطریه) محسوب می ‌شود. خیلی از علما اعتقاد دارند کسانی که در نماز عید فطر شرکت می کنند تا قبل از آن باید زکات فطریه خود و کسانی که تحت تکفل دارند را پرداخت کنند. اگر به هر دلیل قادر به این کار نیستند حداقل آن را محاسبه یا جدا کرده باشند تا در زمان مناسب به فقیر بدهند.پرداخت اینترنتی فطریه از نظر مراجع مشکلی ندارد. جمیع مراجع اعتقاد دارند که زکات فطریه را می توان به موسسات خیریه یا سازمان هایی که در حوزه امور خیریه و کمک به آسیب دیدگان اجتماعی و افراد سالمند یا نیازمند فعالیت می کنند هم داد. 

پرداخت فطریه٬کفاره وسهم سادات برای کودکان بی سرپرست

پرداخت آنلاین فطریه

احکام زکات فطریه

پرداخت اینترنتی فطریه و سهم سادات احکام بسیار زیادی دارند که هر کس باید متناسب با رساله توضیح المسائل مرجع تقلید خودش اقدام کند. اما به صورت کلی کسی که از سادات نیست، نباید زکات فطریه خود و افراد تحت تکفلش را به سید فقیر بدهد. به عبارت دیگر فقط سادات هستند که می‌توانند زکات سادات فقیر را بدهند. افراد غیر سید نمی ‌توانند به سادات زکات بدهند. به همین دلیل باید در هنگام پرداخت سهم سادات به این نکات توجه کنید. طبق شرع اسلام پرداخت سهم سادات فقط از جانب خود سادات است. پرداخت سهم سادات از جانب افراد غیرسید جایز نیست. نکته ای که در مورد پرداخت اینترنتی فطریه مهم است این است که از آنجا که قیمت گندم یا برنج و هر محصولی که به عنوان قوت غالب در نظر گرفته می ‌شود متغیر است، هر سال زکات فطریه نیز از لحاظ ارزش تغییر می ‌کند. به عبارت دیگر ارزش مالی زکات فطریه هر سال افزایش پیدا می ‌کند. مثلاً میزان گندم نسبت به پارسال قطعاً افزایش پیدا کرده است. لذا زکات فطریه نیز بر همین اساس زیادتر خواهد بود. همانطور که میدانید روزه داران  برای کفاره روزه غیر عمد  باید یک مد طعام  به فقرا بدهند. یک مد در حدود ۷۵۰ گرم است.معمولاً علما و مراجع عظام تقلید، از طریق دفاتر خود یا سایت های اطلاع رسانی، میزان زکات فطریه را اعلام می‌کنند. البته خود مقلدان نیز به راحتی می‌توانند متناسب با قیمت گندم و برنج در بازار،میزان فطریه را تعیین کنند.

پرداخت فطریه٬کفاره وسهم سادات برای کودکان بی سرپرستپرداخت آنلاین فطریه

احادیث و روایات در مورد کمک به یتیمان و نیازمندان

 احادیث بسیاری درباره کمک و احسان به یتیمان در منابع دینی ما ذکر شده است. مثلاً امیرالمومنین علیه السلام در نهج البلاغه می فرمایند: (( از خدا بترسید و درباره یتیمان خدا را شاهد بگیرید. مبادا آنها گاهی سیر و گاهی گرسنه باشند. در روایت دیگر از پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله نیز آمده است که وقتی یتیم گریه می کند، عرش خدا به لرزه در می افتد.امام جعفر صادق علیه السلام نیز می فرماید هرکس از یتیم حفاظت و نگهداری کند، خداوند حافظ و نگهبان او خواهد بود. در جای دیگر پیامبر مکرم اسلام می فرماید ((کسی که نفقه یتیمی را با مال خود سرپرستی کنند تا به حد بی نیازی برسد، بدون تردید بهشت بر او واجب می‌شود)) همه این روایات در شرع مقدس اسلام نشان دهنده آن است که تا چه میزان کمک به همنوع به خصوص افراد آسیب پذیر جامعه از جمله یتیمان و مستمندان و … مورد تاکید است.طبق یکی از روایات، پیغمبر اسلام فرموده است ((در بهشت سرایی وجود دارد که آن را خانه شادی یا دارالفرح می‌نامند و تنها کسانی وارد آنجا می شوند که ایتام مومنی را شاد و خرم کرده باشند)). در آیات قرآنی نیز واژه و تعاون علی البر صراحتاً اعلام می‌کند که در کارهای خیر باید به یکدیگر کمک کنیم و حتی بعضی از علما و مفسران به وجوب این کار نیز نظر داده‌اند. حمایت‌های مردمی از افراد آسیب پذیر یکی از مسائل مهم در حوزه مسائل جامعه شناسی شرع مقدس اسلام است.

شرایط وجوب پرداخت زکات

بعضی از احکام در حوزه پرداخت اینترنتی فطریه بسیار مهم هستند. مثلاً هر کسی که در شب عید فطر مکلف می شود، پرداخت اینترنتی فطریه بر او واجب است.یکی دیگر از ویژگی ‌هایی که به وجوب پرداخت اینترنتی فطریه منجر می ‌شود، این است که فرد تمکن مالی داشته باشد. یا به اصطلاح فقیر نباشد. همچنین کسی که تحت تکفل دیگران نیست و خودش سرپرست است، باید زکات فطریه را پرداخت کند. کسی که نان خور یا تحت تکفل سرپرست خود است، پرداخت اینترنتی فطریه بر او واجب نیست و زکات فطریه را باید ولی و سرپرست او بپردازد.

 اگر کسی نتوانست به هر دلیلی زکات پرداخت کند، چه حکمی دارد؟ 

خیلی از افراد سوال  می پرسند که اگر به هر دلیلی در شب عید فطر تا قبل از ظهر روز عید که زمان شرعی و اصلی پرداخت اینترنتی فطریه است، کسی نتوانست به هر دلیلی زکات پرداخت کند، چه حکمی دارد؟  بر اساس استفتا جمیع مراجع عظام و علمای اعلام، آن فرد حداقل باید این وجه را جدا کند یا آن را در جایی قرار دهد تا بعدا به فقیر بدهد. به عبارت دیگر حتماً باید برای پرداخت اینترنتی فطریه آن برنامه داشته باشد و نباید اصطلاحاً آن را پشت گوش بیندازد. برای پرداخت کفاره آنلاین (پرداخت اینترنتی کفاره) نیز لازم است که مومنین در کار خود تسریع داشته باشند. هنوز هم که هنوز است در خیلی از روستاها  و شهر های کوچک، زکات فطریه به صورت همان گندم، برنج، خرما و … پرداخت می ‌شود. اما معادل پولی آن اشکال ندارد و مراجع عظام معمولاً میزان پول آن را هر سال به مقلدین خود اطلاع رسانی می کند. بعضی ها اعتقاد دارند که طبق آیات قرآن  باید زکات فطریه را به کسانی که واقعاً فقیر مومن هستند داد. اما اگر به هر دلیلی  فرد فقیر را نمی شناسید یا اطمینان به فقیر بودن افراد ندارید، می توانید از طریق اینترنتی آن را پرداخت کنید و به موسساتی بدهید که می‌دانید  که وجوهات شرعی را به دست افراد نیازمند می رسانند.

فطریه ،پرداخت اینترنتی کفاره

پرداخت آنلاین فطریه

سوالات متداول در زمینه پرداخت پرداخت اینترنتی فطریه

یکی دیگر از سوالاتی که عموما در مورد پرداخت اینترنتی فطریه مطرح می ‌شود این است که آیا می‌ توان در همان روز عید فطر کفاره روزه را نیز پرداخت کرد؟ آیا پرداخت اینترنتی کفاره در روز عید فطر واجب است؟  یعنی حتما باید پرداخت اینترنتی کفاره و پرداخت سهم سادات در همان روز عید باشد؟ کفاره روزه وقت معینی ندارد و شما می توانید هر زمان که لازم دانستید، کفاره روزه خود را بپردازد. اما مسلما هر چه زودتر بتوانید کفاره خود را بپردازید بهتر است. برای پرداخت سهم سادات نیز همین گونه است. یعنی پرداخت سهم سادات هم بهتر است که سریعتر انجام شود.سوال دیگری که  در حوزه پرداخت اینترنتی فطریه  یا پرداخت سهم سادات مطرح می ‌شود این است که خیلی از افراد به دلایل مختلفی نتوانستند در ماه مبارک رمضان روزه بگیرند.  آیا پرداخت اینترنتی فطریه بر این افراد نیز واجب است؟ بله، زکات فطریه فقط برای روزه داران نیست. اگر کسی به هر دلیلی  (چه عذری داشته یا حتی اگر عمداً روزه نگرفته باشد) باید زکات فطریه را بپردازد. در واقع می توان گفت زکات فطریه و روزه ماه رمضان دو موضوع مستقل هستند.یکی دیگر از سوالاتی که معمولاً مطرح می‌ شود این است که اگر شب عید فطر مهمان کسی باشیم  آیا پرداخت اینترنتی فطریه بر عهده اوست؟ برای پاسخ این سوال خیلی از مراجع لفظ نان خور را برای مدت مشخصی عنوان کرده اند.  اغلب فقها و مراجع تقلید اعتقاد دارند که صرف مهمان بودن یک فرد، نمی تواند  نان خور بودن او  محسوب شود. اگر نان خور یک فرد  محسوب شد،  قاعدتاً پرداخت اینترنتی فطریه بر عهده اوست و رفتن به مهمانی و … ملاک نیست. اما اگر نان خور او محسوب نمی شود،   زکات فطریه بر عهده مکلفان است و این موضوع  نباید اشتباه گرفته شود.  

زکات تکمیل کننده روزه

مواردی که برای مصرف زکات فطریه تعیین شده، همان مواردی است که طبق قرآن کریم مطرح شده است.  موارد هشت گانه به عنوان زکات که عموماً به فقرا و مساکین و … پرداخت می شود. مراجع اعتقاد دارند که واجب یا مستحب است که زکات به فقیر پرداخته شود و مشکل او برطرف شود. یعنی پرداخت زکات فطریه به فقیر اولویت دارد.طبق آیات و روایات متعدد، زکات فطریه در واقع تکمیل‌ کننده دوران روزه داری در ماه مبارک رمضان است.  قبول شدن آن باعث قبول شدن اعمال ماه مبارک رمضان محسوب می ‌شود. علما اعتقاد دارند که کسی که در هنگام غروب آفتاب آخرین روز ماه رمضان بیهوش باشد می تواند زکات فطریه  ندهد. چرا که یکی از اصلی ترین موضوعات در مورد زکات فطریه هوشیاری است.اما نکته اصلی در مورد پرداخت اینترنتی فطریه اعتماد به موسسات یا سازمان هایی است که در واقع  زکات فطریه را جمع آوری می کنند. اعتماد به موسسات و سازمان هایی که به صورت اینترنتی اقدام به ایجاد سامانه برای پرداخت اینترنتی فطریه و کفاره می کنند، بسیار مهم است. تا چه حد می‌توان به  این سازمان ها اعتماد کرد و چگونه می توان آنها را تایید کرد؟ چگونه مطمئن باشیم یک موسسه خیریه واقعا وجوهات شرعی را به فقرای مستحق می رساند؟

مدیریت وجوهات شرعی مانند پرداخت اینترنتی فطریه برای فقرزدایی

یکی از مسائل بسیار مهمی که در حوزه واجب های مالی از جمله زکات مطرح می‌شود مدیریت آن است. در خیلی از مواقع، مبلغ ریالی حاصل از پرداخت اینترنتی فطریه می‌ تواند برای جوامع مختلفی که نیاز به کمک دارند بسیار مناسب باشد و با استفاده از آن، شکاف فقر در سطح کشور به صورت مقطعی از بین برود. برای کفاره آنلاین (پرداخت اینترنتی کفاره) نیز همین بحث مطرح می شود. پرداخت به موقع کفاره آنلاین (پرداخت اینترنتی کفاره) باز هم برای فقرزدایی تاثیر زیادی دارد.البته کاملاً مسلم است که صرف پرداخت اینترنتی فطریه نمی تواند برای فقرزدایی کافی باشد و ابزارهای دیگری مانند زکات مال، خمس و … نیز عواملی برای کمک به فقرا خواهند بود. اما در کوتاه مدت، زکات فطریه (با توجه به جمعیت ایران و دهک‌های مختلفی که وجود دارد) می تواند یک منبع مناسب باشد. به این معنا که می تواند تا حد قابل توجهی فقرزدایی کند.

پرداخت فطریه٬کفاره وسهم سادات برای کودکان بی سرپرست

پرداخت آنلاین فطریه

فقر مطلق  و تاثیر پرداخت اینترنتی فطریه

یکی از نکات بسیار مهم این است که زکات فطریه واقعا به دست مستحق برسد. بنابراین باید خانواده‌ها و افراد فقیر شناسایی شوند. مفاهیمی که خیلی از افراد در مورد آن ها بحث می‌کنند، فقر مطلق و فقر معیشتی است. فقر به هرگونه محرومیت یا ناتوانی افراد در برطرف کردن نیازهای حداقلی گفته می شود. منظور از نیازهای حداقلی عمدتاً تغذیه، پوشاک و سرپناه است که از ضروریات اول زندگی شمرده می ‌شوند. هر کسی که به هر دلیلی نتواند این نیازها را برطرف کند فقیر است.بر اساس تعاریفی که در حوزه جامعه شناسی داریم، فقر  را می توان یک امر نسبی دانست.  فقر مطلق چیزی بیشتر از فقر نسبی است.  هرگونه نابرابری در سطح جامعه  و در حوزه توزیع درآمدها و امکانات که عدم تعادل اجتماعی را به بار  می آورد،  فقر نسبی نامیده می شود. یعنی ممکن است یک فرد بتواند نیازهای خود را تامین کند، اما همواره خرج های او از درآمدش کمتر باشد یا مجبور باشد از نیازهای ثانویه خود بزند. در این صورت مفهوم فقر نسبی محقق می شود.به عبارت دیگر فقر مطلق کاملاً قابل لمس و عینی است. اما فقر نسبی هر گونه محرومیتی که ناشی از مقایسه باشد را شامل می شود. عمدتاً علما اعتقاد دارند کسانی که می‌توان زکات فطریه را به آنان داد،  باید کسانی باشند که فقیر مطلق  هستند.  هر چند فقیر نسبی نیز به عقیده برخی از علما و البته بنار بر شرایطی،  می تواند  مستحق دریافت زکات باشد.

فقر نسبی و تعریف فقیر

اما بهتر است که زکات به یک فقیر مطلق و مستحق داده شود.  هر کس برای تعریف دقیق فقیر علاوه بر آنچه که خودش تصور می‌ کند می تواند  از علما نیز نظر بخواهد. اما بر اساس تعاریف جامعه شناسی و حتی دولتی، خط فقر مطلق عبارت است از هر گونه ناتوانی در برطرف کردن نیازهای اساسی.بعضی ها اعتقاد دارند متناسب با شرایط جامعه و مخصوصاً بحث درآمدها و تورم، خیلی از افراد زیر خط فقر قرار دارند و فقیر محسوب می ‌شوند. بر اساس دیدگاه های اقتصادی و مالی  خیلی از افراد را می توان فقیر محسوب کرد. مثلاً سازمان برنامه و بودجه، هر ساله خط فقر  را  بر اساس بعضی از معیارها و فاکتورها تعیین می‌کند. عمدتاً خط فقر مطلق، همان درآمدی است که با توجه به زمینه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه برای تامین نیازهای ضروری و حداقلی مطرح می‌شود. حال هر کسی که زیر این درآمد داشته باشد، به عنوان فقیر محسوب می شود.بعضی از مسئولین در سازمان بهداشت  و حوزه تغذیه اعتقاد دارند که  هر فرد باید میزان مشخص کالری در روز به دست بیاورد. حال اگر کسی به هر  دلیل این میزان از کالری را دریافت نکند،   از لحاظ غذایی فقیر محسوب می شود. اما صرف فقر غذایی، فرد را مستحق دریافت زکات فطریه می کند؟ این مسئله را باید از مراجع پرسید.

تاثیر کفاره آنلاین (پرداخت اینترنتی کفاره) و پرداخت اینترنتی فطریه بر فقرزدایی

نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که همه روزه داران اگر زکات فطریه خود را پرداخت کنند و به دست فقرا برسانند، به اندازه قابل توجهی شاهد فقرزدایی نسبی و البته مقطعی هستیم. ولی  واقعا با نیکوکاری و همت مسئولین و مردم، می‌توان آن را به طور کامل از بین برد.پرداخت اینترنتی فطریه در یک مدت زمان قابل توجهی می تواند عاملی برای حل مشکل فقر باشد. در نظر بگیرید که درصد زیادی از خانوارهای ایرانی زکات فطریه خود را پرداخت کنند. مسلماً با توجه به جمعیت ایران این رقم قابل توجه است.جالب است بدانید که تحقیق های مختلف نشان می دهد که پرداخت اینترنتی فطریه حتی می تواند شکاف فقر را به اندازه قابل توجهی کاهش دهد.  این مسئله بسیار حائز اهمیت است. چون از متغیرهای اقتصادی است.

پرداخت فطریه٬کفاره وسهم سادات برای کودکان بی سرپرست

پرداخت آنلاین فطریه

توانایی مالی برای زکات فطریه

یکی از نکات بسیار مهمی که بارها در حوزه مسائل فقهی مطرح شده است شرایط واجب بودن پرداخت اینترنتی فطریه است.  یکی از اصلی ترین شروط وجوب زکات فطریه، توانایی مالی است.  این عبارت عمدتاً در منابع مذهبی با نام غنا یا یسار نیز نامیده می شود. این واژه به معنای آن است که فرد اصطلاحاً فقیر یا معسر نباشد. به عبارت دیگر توان اداره مالی و خرج زندگی خود و خانواده‌اش را داشته باشد.البته تعریف دقیق آن نیز بین علما متفاوت است. مثلاً فقهای اهل سنت اعتقاد دارد که علاوه بر هزینه های واجب و روزمره، فرد غنی،  مالی مازاد نیز داشته باشد. از این رو باید زکات فطریه بپردازد. حالا این مال مازاد باز در تفکر و دیدگاه فقها متفاوت است.

اما علمای اهل شیعه عمدتاً اعتقاد دارند که فرد غنی و بی‌نیاز کسی است که بتواند مخارج سالانه خود و افراد تحت تکفل اش را پرداخت کند. باز هم در حوزه مسائل فقهی یکی از واژگانی که باعث ایجاد سوالات زیادی شده است مبحث افراد تحت تکفل یا اصطلاحاً عیال است. همه افرادی که نان خور یک فرد باشند عیال او (با کسره زیر حرف عین) محسوب می شوند. چه بالغ باشند یا  غیر بالغ، چه غایب باشند یا حاضر،  چه حتی مسلمان و غیرمسلمان. سرپرست باید زکات فطریه همه آن ها را بپردازد.  یعنی اگر فردی نان خور غیرمسلمان نیز دارد، زکات فطریه او را باید بپردازد. مثلا خیلی از خانواده ‌ها اینگونه هستند که خرج پدر مادر را نیز فرزندان می دهند. در این صورت پدر و مادر،  عیال محسوب می شوند.

آیا فطریه مهمان بر عهده صاحبخانه است؟

سوال دیگری که در مورد پرداخت اینترنتی فطریه وجود دارد این است که آیا فطریه مهمان بر عهده صاحبخانه است؟ صرف یک شب نمی توان گفت که مهمانان نان خور  صاحبخانه محسوب می شوند. بعضی از علما اعتقاد دارند که به مدت میزبانی آنها باید به مدت همه ماه یا حداقل ۱۵ روز آخر ماه مبارک رمضان باشد. بعضی ها نیز ده  شب آخر و برخی نیز دو شب آخر را  مطرح کرده اند.

همانطور که صلوات بر پیغمبر عظیم الشان اسلام از عواملی است که به عنوان متمم نماز محسوب می ‌شود، هر کس که روزه بگیرد اما زکات خود را ادا نکند، بر اساس روایات متعدد، روزه هایش کامل نیست.

پرداخت فطریه٬کفاره وسهم سادات برای کودکان بی سرپرست

پرداخت آنلاین فطریه

حکمت و فلسفه زکات فطریه

همیشه باید  حکمت عبادات را بدانیم. البته فلسفه خیلی از عبادات به طور کامل مشخص نیست. اما با توجه به دلایل عقلی و با توجه به قرآن، سنت و روایات می توان حکمت و فلسفه برخی از آنها را متوجه شد. چند موضوع بسیار مهم در مورد پرداخت اینترنتی فطریه وجود دارد. بر اساس احادیثی که از امام صادق علیه السلام روایت شده است زکات فطریه باعث مقبولیت روزه و تمام شدن آن می شود. یعنی به عنوان یک مکمل و متمم روزه‌داری  در نظر گرفته شده است.بدون شک یکی از اصلی ترین اهداف و فلسفه روزه درک کردن حال گرسنگان و نیازمندان است تا در طول سال به آنها کمک کنیم و شرایط آنها را بهتر درک کنیم. قاعدتاً در پایان ماه روزه، بعد از اینکه عبادت بدنی انجام دادیم، باید با تکمیل کردن زکات، روزه را تکمیل کنیم. با روزه داری شرایط مستمندان و فقرا، بهتر درک  می شود. این کمک  ها و عبادت های مالی همواره باید ادامه داشته باشد.حتی در برخی از روایات آمده است که زکات فطریه عاملی برای حفظ جان افراد خواهد بود.  خیلی از مفسرین قرآن کریم، واژه زکیها در آیه ۱۴ سوره اعلی  را همان پرداخت زکات فطریه و  به معنای تزکیه نفس می دانند که باعث پاک شدن روح انسان از همه رذایل اخلاقی است. چرا که یکی از بدترین رذایل اخلاقی بخل است و انسان با پرداخت زکات و مخصوصاً زکات فطریه و کمک به نیازمندان و فقرا، این ویژگی و رذیلت اخلاقی را از خود دور می کند. با پرداخت زکات، خدمت به دیگران و  بحث هم نوع دوستی در وجود انسان پرورش یافته و از این رو به کمال روزه داری می رسد.

فطریه ،پرداخت اینترنتی کفاره

پرداخت آنلاین فطریه

سهولت پرداخت اینترنتی فطریه

در گذشته وجوهات مالی و زکات عمدتاً باید در دفتر مراجع عظام پرداخت می‌ شد. پس از مدتی این مسئله از طریق پست صورت می گرفت. اما امروزه  با استفاده از اینترنت به راحتی می‌ توان عبادتهای مالی را انجام داد.یعنی پرداخت اینترنتی فطریه به سادگی صورت می پذیرد. همه علما نیز اعتقاد دارند که انجام دادن عبادات مالی در فضای اینترنت هیچ مشکلی ندارد. تقریبا همه مراجع از سیستم‌ های بانکداری الکترونیکی برای دریافت وجوهات شرعی و پرداخت اینترنتی فطریه استفاده می‌ کنند.

پرداخت اینترنتی فطریه باعث راحتی و سهولت در امر پرداخت وجوهات  شرعی خواهد شد. به راحتی شما  می توانید با استفاده از کامپیوتر، لپ تاپ، گوشی و تبلت خود، زکات فطریه را به موسسات معتبر در این حوزه بپردازید. شاید خیلی از افراد به دلایل مختلف، فقیر واقعی را نشناسند یا به فقیر بودن یک فرد شک داشته باشند. اما عمدتا موسسات خیریه با توجه به اطلاعاتی که از افراد و نیازمندان دارند، می‌دانند که چه افرادی به معنای واقعی فقیر هستند و کمک های شرعی مردم می تواند در زندگی آنها تاثیر گذار باشد. از این رو کمک به موسسات خیریه یکی از بهترین روش ها برای پرداخت اینترنتی فطریه است.

عدم اطمینان به موسسات مختلف در هنگام پرداخت اینترنتی فطریه و کفاره آنلاین

اما شاید یکی از مشکلاتی که همواره در نظر گرفته می‌ شود بحث عدم اطمینان به برخی از این موسسات و نهادها است. البته این شک کاملاً عقلانی و قابل قبول است. احتیاط شرط عقل است.  به هر سایت یا هر سامانه ای  نمی ‌شود اعتماد کرد. امروز اخبار متنوعی از کلاهبرداری های اینترنتی مخصوصاً در حوزه مسائل مذهبی و دینی که با احساسات مردم  در ارتباط است،  شنیده می شود.از این رو بهتر است اگر قصد پرداخت اینترنتی فطریه به موسسات و نهادهای خیریه و غیردولتی دارید،  حتماً از لحاظ اعتبار آنها را رصد کنید   تا دچار کلاهبرداری ‌های اینترنتی نشوید. بارها پیش آمده که افراد سودجو با ایجاد سایت هایی برای کفاره آنلاین (پرداخت اینترنتی کفاره) کلاهبرداری کرده اند. در حالی که برای پرداخت کفاره آنلاین یا (پرداخت اینترنتی کفاره) بهتر است که از سامانه های معتبر استفاده شود. مثلا موسسات خیریه معتبر برای کفاره آنلاین بسیار مناسب هستند. کفاره آنلاین برای این موسسات می تواند منبع مناسبی برای خدمات آنها باشد. در واقع کفاره آنلاین می تواند خیلی از نیازهای آنها برای کمک به مددجویان را برطرف کند.

پرداخت کفاره آنلاین (پرداخت اینترنتی کفاره) به غیر مسلمانان جایز است؟

در مورد پرداخت اینترنتی فطریه و پرداخت اینترنتی کفاره و همچنین پرداخت سهم سادات سوالات زیادی وجود دارد. آیا میتوان زکات فطریه را به فردی داد که فقیر است اما متدین نیست؟ عمدتاً روایات و احادیث از واژه فقیری باایمان یا فقیر مومن استفاده کرده اند.   برخی مفسران اعتقاد دارند  اگر قصد پرداخت زکات به فقیری داریم که از ایمان او اطلاع نداریم، حداقل بدانیم  آشکارا گناه کبیره انجام نمی دهد.در واقع عدالت گیرنده معمولاً در زکات فطریه لازم و مطرح نیست.  برخی نیز می پرسند آیا زکات فطریه را می توان به یک دانشجو که در یک شهر دیگر در حال درس خواندن است داد؟ بهتر است این سوال از مرجع تقلید  پرسیده شود،  اما مهم، همان بحث فقیر بودن است. آیا می‌توان زکات فطریه را به عنوان هدیه داد؟  این که زکات فطریه با چه عنوانی پرداخت شود خیلی مهم نیست. بلکه باید در نیت قصد زکات داشته باشد. اتفاقا همان قصد و  نیت کافی است.

سوال دیگری که در مورد پرداخت اینترنتی فطریه وجود دارد این است که آیا می‌توان زکات فطریه را در حالی که یک  فقیر  مستحق را نیز می شناسیم، به امور فرهنگی و مذهبی  اختصاص دهیم؟ امور فرهنگی و مذهبی که باعث انتشار معارف دینی در نزد جوانان و نوجوانان می‌شود ؟ زکات فطریه را می‌توان در این مسائل استفاده کرد. اما بهتر آن است که به فقیر داده شود. چرا که بر اساس قرآن و روایات  دادن زکات فطریه  به فقیر ارجحیت دارد. یعنی پرداخت سهم سادات فقیر بیشتر توصیه شده تا دیگر امور عام المنفعه. هر چند که می توان پرداخت سهم سادات را برای این امور هم در نظر گرفت. اما بهتر است در مورد پرداخت سهم سادات، از مرجع تقلید خود سوال بپرسید.

پرداخت فطریه٬کفاره وسهم سادات برای کودکان بی سرپرست

پرداخت آنلاین فطریه

سوالات در مورد پرداخت سهم سادات

برخی نیز می پرسند که خودشان سید نیستند، اما همسرشان سیده است. آیا فطریه مربوط به همسر را می‌توان در محل فطریه سادات قرار داد؟ در حوزه بحث پرداخت فطریه، فرد سرپرست مطرح است. از این رو این موضوع از نظر اکثر فقها مشکلی ندارد.بعضی از افراد نیز فقیر محسوب نمی ‌شوند. اما به دلایل مختلف مثلاً بیماری یکی از اعضای خانواده، خرج و مخارج زیادی را باید در آینده نزدیک بپردازند. سوال اصلی این است که چون این همه خرج و مخارج را (مثلاً باید به بیمارستان  بپردازند) آیا می توانند خود را همان لحظه فقیر بدانند و زکات ندهند؟ مراجع عظام اعتقاد دارند  زکات، به هر حال باید جداگانه محاسبه شود. البته قوانین و احکام دیگری برای دادن یا ندادن آن وجود دارد. اما بهتر است که حداقل زکات را جدا کرده باشند.

آیا خانم های کارمند می توانند فطریه خود را بدهند؟

 سوال دیگری که در مورد پرداخت اینترنتی فطریه وجود دارد این است که بعضی از خانم‌ها که خودشان می‌توانند مخارج خود را تامین ‌کنند اما واجب النفقه شوهر هستند. آیا زکات بر عهده خودشان است یا شوهر؟ مراجع می گویند زنی که خودش هزینه‌ها را تامین کند، در حالی که حتی واجب النفقه شوهر است، می‌تواند فطریه خود را بدهد و هیچ اشکالی ندارد.یا مثلا خیلی از افراد هستند که ازدواج کرده‌اند. ولی در خانه پدرشان زندگی می کند و هزینه های زندگی را پدر تامین می کند. آیا باید فطریه آن ها  را پدرشان بدهد؟ باز هم بحث اصلی این است که چه کسی مخارج خانه را تامین می‌کند. معمولا در این زمینه چون پدر تامین کننده مخارج است، پس زکات فطریه بر عهده اوست.

با این حال خیلی از افراد در مورد اینکه آیا زکات فطریه حتماً به دست فقیر و مستحق می‌رسد تردید دارند. مثلا یک موسسه معتبر دقیقاً بنابر درخواست خود شخص فطریه دهنده عمل می‌ کند. موسسات خیریه، مساجد و دیگر سازمان‌ ها سعی می‌کنند که کمک هایی که به دست می‌آورند  را به همان صورت به دست فقیر برسانند. مثلا اگر افراد، پولی را به عنوان فطریه به موسسات خیریه داده‌ اند، آنها نیز پول را به دست فقیر می رساند و قصد تغییر آن یا مثلاً تبدیل به جنسی  دیگر  را  ندارند. مثلا اگر کسی بنا بر قوت غالب خود (که همان گندم است)، گندم  به یک موسسه خیریه داد، موسسه خیریه دقیقاً باید گندم را به دست فقرا برساند.

پرداخت وجوهات شرعی به صورت الکترونیکی

امروز صنعت اینترنت در همه زندگی ما رخنه کرده است. تمام مسائلی که در قدیم به صورت حضوری انجام می‌دادیم، امروزه با استفاده از بستر اینترنت به صورت غیر حضوری می توانیم انجام دهیم.  بحران کرونا نیز در دو سال گذشته مزید بر علت شده و باعث شده است تا ما بتوانیم بیشتر فعالیت‌های خود را به طریق اینترنتی انجام دهیم. چه کسی فکرش را می کرد که دانشگاه ‌ها و مدارس به صورت آنلاین و غیر حضوری تشکیل شوند؟ اما امروزه این رویه  به صورتی کاملا قابل قبول انجام شده و خیلی از اساتید دانشگاه‌ها و مدارس، دروس خود را از طریق اینترنت و به صورت آنلاین ارائه می دهند. حال این مسائل در مورد بحث های اقتصادی و مالی نیز گسترش پیدا کرده و امروز بانکداری الکترونیکی به سادگی در دسترس همه است.همه افراد می‌توانند به سادگی و با استفاده از نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ های مختلف به بانک خود متصل شوند و از حساب خود به دیگر حساب ها پول واریز کنند و دیگر مبادلات بانکی را  انجام بدهند. این موضوع  باعث سهولت بسیار زیادی برای ما شده است  و هم از لحاظ زمانی  و هم  از لحاظ مالی به صرفه است.   سابقا یک قبض ساده برق، تلفن،  و …  باید به صورت حضوری در بانک پرداخت  می شد. اما امروزه به سادگی با زدن چند دکمه روی صفحه کلید کامپیوتر یا لمس صفحه گوشی،  شما می توانید این کار را انجام دهید. این موضوع مخصوصاً در حوزه پرداخت وجوهات شرعی نیز وجود دارد. شما به راحتی می تواند وجوهات شرعی خود را پرداخت کنید. تمام مراجع با پرداخت وجوهات شرعی به صورت اینترنتی موافق هستند.

در واقع تمامی مراجع حتی در سایت ها و سامانه هایی که توسط بیوت آنها تنظیم شده به سادگی قابلیت دریافت وجوه از مقلدین خود را ایجاد کرده اند. به همین دلیل شما به راحتی می توانید  زکات فطریه خود را  از طریق بستر اینترنت به موسسات خیریه و بنیادهای مذهبی ارائه بدهید.

پرداخت آنلاین فطریه

لزوم توجه در هنگام پرداخت اینترنتی فطریه

البته لازم است که کلاً در حوزه پرداخت اینترنتی فطریه به نکات مختلف توجه فرمایید. خیلی از سایت ها با به بازی گرفتن احساسات افراد مذهبی سعی می‌کنند به طرق مختلف  موجودی کارت ‌های بانکی آن ها را سرقت کنند. 

 به همین دلیل وقتی که قصد پرداخت اینترنتی فطریه در سایت های مختلف را دارید، تا آنجا که ممکن است از ویژگی این سایت ها اطلاعات داشته باشید. روش های بسیار ساده ای وجود دارد که می ‌تواند نشان‌دهنده اعتبار یک سایت باشد. مثلاً یکی از اصلی ترین ویژگی ها برای این که اعتبار یک سایت را در نظر داشته باشیم قفل سبز رنگی است که معمولاً در آدرس سایت ها  نمایش داده می شود. در واقع این قفل سبز رنگ که به آن گواهی ssl  گفته می‌ شود، یکی از اصلی ترین ویژگی ها برای اعتبار سایت های مختلف محسوب می‌ شود. در واقع سازمانها و نهادهایی که وظیفه امنیت اطلاعات سایبری را دارند، این گواهی را  فقط به سایت های معتبر می دهند.

توجه به سایت اینترنتی برای پرداخت اینترنتی فطریه

همچنین یکی از مهمترین نمادهایی که می توان پس از مشاهده آن مطمئن بود که سایت اعتبار دارد، نماد اعتماد الکترونیکی  یا  اینماد است. اینماد و نشان ملی ثبت  نمادهایی هستند که عمدتاً سازمان‌های مربوطه در حوزه وزارت اطلاعات و فناوری ارتباطات، به سایت هایی می دهند که توسط این نهادها احراز هویت شده اند. به همین دلیل سایت هایی هستند که تمامی مسائل امنیتی و هویتی آنها برای وزارتخانه‌های مربوطه محرز  می باشد. از این رو سایت های معتبری هستند. هنگام خرید از فروشگاه های اینترنتی و سایت هایی که به هر دلیلی نیاز به پرداخت اینترنتی دارند، این دو ویژگی می تواند به خوبی ما را از اعتبار آنها مطمئن سازد.

کفاره آنلاین یا پرداخت اینترنتی کفاره

آیا امکان پرداخت کفاره آنلاین (پرداخت اینترنتی کفاره) وجود دارد؟ بله، کفاره آنلاین (پرداخت اینترنتی کفاره) قابل پرداخت است. کفاره آنلاین (پرداخت اینترنتی کفاره) همانند کفاره به صورت نقدی در سایت های اینترنتی قابل پرداخت است.

  

پرداخت آنلاین فطریه

موسسه خیریه و ایتام بنی هاشمی رضوی

موسسه خیریه و ایتام بنی هاشمی رضوی در سال ۱۳۷۸ تاسیس شد. این موسسه یک سازمان غیردولتی، غیر انتفاعی و مردم نهاد است و هدف آن صرفاً حمایت و یاری رساندن به افراد بی بضاعت و آسیب پذیر جامعه  مانند مستمندان، ایتام و بیمارانی است  که به هر دلیلی نمی توانند نیازهای مالی خود را تامین کنند. این افراد توسط موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی حمایت می‌ شوند.ما در طول این ۲۲ سال سعی کردیم با شناسایی افراد و اشخاص مختلف، درآمدهای ماهیانه یا مبالغی که نیاز دارند را برای آن ها تامین کنیم. خیلی از خیرین با کمک کردن مبالغ مختلف به موسسه، توانستند مشکلات زیادی از مستمندان و ایتام را برطرف کنند. موسسه بنی هاشمی با شماره ثبت 371 ۱۴ یکی از معتبرترین و بهترین نهادها برای پرداخت زکات فطریه می باشد .

شما به راحتی می توانید با مراجعه به سایت ما و از طریق قسمتی که مشخص شده است پرداخت اینترنتی فطریه خود را برای کمک به فقرای واقعی و نیازمندان و مستمندان موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی انجام دهید.

برنامه های موسسه بنی هاشمی برای ایتام در سال 1401

موسسه ما با خیلی از کودکان بی‌سرپرست و ایتامی که به شدت مشکل مالی دارند در ارتباط است. کمک اعضای اصلی موسسه باعث می شود که بتوانیم خیلی از نیازهای این افراد را برطرف کنیم. کمک‌ ها، عمدتاً به صورت نقدی و در حوزه‌های مختلف به این کودکان داده می شود.

سعی ما این است که با دادن کمک های مختلف به کودکان بی سرپرست، شرایط لازم برای تحصیلات آن ها را فراهم کنیم تا آنها از شرایط تحصیل دور نمانند. مسلم است که اگر کودکان به هر دلیلی از تحصیل  دور باشند، آسیب پذیری آنها زیادتر خواهد شد. از این رو ما از همه خیرین و افرادی که دارای تمکن مالی هستند درخواست می‌کنیم تا با کمک ‌های نقدی خود  مانند پرداخت زکات فطریه، به موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی یاری دهند تا مستمندان واقعی  بتوانند شرایط بهتری را داشته باشند.

امکان پرداخت اینترنتی فطریه و کفاره آنلاین در موسسه بنی هاشمی

ما در سایت موسسه بنی‌هاشمی سامانه ای را طراحی کردیم که شما می توانید به راحتی هم برای کمک های نقدی و هم برای پرداخت اینترنتی فطریه در عرض چند ثانیه  و صرفاً با وارد کردن مبالغ مد نظرتان در این کار خیر و خداپسندانه شرکت کنید.

شما کافیست به سایت ما مراجعه کنید تا ببینید کمک ‌های مستمری و سبد کالای ما  (که در سال ۹۷ آغاز به کار کردیم)، چگونه توانسته قشر زیادی  از افراد نیازمند و مستمر را پوشش بدهد. این کار بزرگ با کمک های خیرین عزیز انجام شده است.

پرداخت اینترنتی فطریه در موسسه بنی هاشمی

علاوه بر این موضوعات یکی از اصلی ترین ویژگی هایی که موسسه خیریه و ایتام بنی هاشمی انجام می‌دهد کمک به کودکانی است که دارای بیماری‌ های خاص هستند. هدف ما کلاً این است که مشکلات و دغدغه ‌های نیازمندان را با استفاده از کمک خیرین از بین ببریم. در خصوص بیماران صعب العلاج و بیمارانی که نیاز به داروهای مختلف دارند نیز ما برنامه ‌های زیادی را تدارک دیده ایم.  مثلاً ما با تأمین داروهای شیمی درمانی و انجام دیالیز برای بیماران کلیوی و همچنین امکانات و داروهای لازم برای درمان کودکان سرطانی سعی کردیم که تا آنجا که ممکن است به این عزیزان کمک کنیم.

پرداخت اینترنتی فطریه برای مددجویان موسسه بنی هاشمی

همچنین در حوزه کمک به مددجویان مختلف سعی کردیم که تا آنجا که ممکن است شرایط لازم برای آموزش و پیشرفت آنها در مهارت های مختلف را فراهم کنیم. یکی دیگر از ویژگی ‌های موسسه بنی ‌هاشمی تهیه جهیزیه برای ایتام و نیازمندان است که ما توانستیم در کمپین ‌های جهیزیه مهربانی، جهیزیه این عزیزان را تامین کنیم.

معرفی مددجو به موسسه بنی هاشمی

شما نیز اگر مددجویی را می شناسید می توانید به موسسه خیریه ما معرفی کنید تا ما بتوانیم با استفاده از کمک خیرین  و پرداخت اینترنتی فطریه، در حد توان مشکلات آن ها را برطرف کنیم. خیلی از این کمک ها به صورت غیر نقدی و به صورت وسایل برای جهیزیه بوده است که خیرین عزیز آن ها را تامین کرده اند.

کمپین نوروز و مهربانی

پرداخت آنلاین فطریه

پرداخت اینترنتی فطریه یکی از راهکارهایی است که می تواند منابع مالی مورد نیاز موسسه را برای کمک به نیازمندان تامین کند.

 تاثیر پرداخت اینترنتی فطریه

با پرداخت اینترنتی فطریه می توانید درصد قابل توجهی از نیازهای افرادی که تحت حمایت موسسه هستند را پوشش دهید.  در سالهای گذشته با پرداخت سهم سادات به موسسه توانستیم برخی از این عزیزان را تحت حمایت قرار دهیم. اگر شما هم قصد پرداخت سهم سادات دارید می توانید از سامانه سایت ما استفاده کنید.

برای پرداخت اینترنتی فطریه می توانید به سایت ما مراجعه کنید. فرآیند پرداخت اینترنتی فطریه در سایت ما بسیار آسان است. کافی است به قسمت پرداخت اینترنتی فطریه بروید. سپس فرمی کوچکی را در مورد پر پرداخت اینترنتی فطریه کنید.

اگر سوالی نیز  در مورد پرداخت اینترنتی فطریه داشتید می توانید با مشاورین ما در موسسه تماس بگیرید. از طرفی به جز پرداخت اینترنتی فطریه برای پرداخت کفاره آنلاین (پرداخت اینترنتی کفاره) نیز می توانید وجوهات را به موسسه بنی هاشمی بدهید. به عبارت دیگر علاوه بر پرداخت اینترنتی فطریه پرداخت کفاره آنلاین ، سهم سادات ، پرداخت سهم سادات ، پرداخت اینترنتی کفاره در سامانه موسسه بنی هاشمی امکان پذیر است.

پرداخت وجوهات شرعی به موسسه بنی هاشمی

اگر به سایت موسسه خیریه و ایتام بنی هاشمی رضوی نیز مراجعه کنید، قفل سبز رنگ در آدرس و نماد اعتماد الکترونیکی  و نشان ملی ثبت  در مورد  پرداخت های الکترونیکی (مانند پرداخت اینترنتی فطریه) را در سایت مشاهده می کنید. این بدان معناست که برای پرداخت سهم سادات به سادگی می توانید از سامانه موسسه بنی هاشمی استفاده کنید.  یکی از اصلی ترین برنامه های پیش رو برای موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی کمپین نوروز و مهربانی حمایت از کودکان بی سرپرست در نوروز ۱۴۰۱ است.

 از این رو برای پرداخت اینترنتی فطریه (پرداخت اینترنتی کفاره و پرداخت سهم سادات) می توانید موسسه ما را انتخاب کنید. با پرداخت اینترنتی کفاره و پرداخت سهم سادات، موسسه ما می تواند بهتر به مددجویان کمک کند. در واقع  با پرداخت اینترنتی کفاره و پرداخت سهم سادات منبع مورد نیاز برای کمک به مددجویان تامین می شود.

حمایت

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

حمایت
close-image