موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی
شماره ثبت : 14371

۶ روش غیرنقدی کمک به خیریه

۶ روش غیرنقدی کمک به خیریه

۶ روش غیرنقدی کمک به خیریه

بسیاری از مردم زمانی که نام خیریه را می‌شنوند، به یاد پرداخت کمک‌ها نقدی می‌افتند و تنها راه حمایت از موسسات خیریه را پول می‌دانند اما کافی است پای صحبت‌های موسسین مراکز خیریه و بنیادهای کمک‌رسانی بنشینند آن وقت است که متوجه می‌شوند کمک‌های نقدی تنها یک بخش از کمک‌هایی است که این موسسات به آنها نیاز دارند. امروزه راه‌های متنوعی برای کمک به همنوعان و نیازمندان وجود دارد که می‌توانیم با بهره گیری از آنها حتی اگر شرایط مالی مناسبی هم نداریم، گامی موثر برای بهبود شرایط اجتماعی برداریم که موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی در این مقاله قصد دارد روشهای غیرنقدی کمک به کودکان بی سرپرست را به شما عزیزان معرفی کند. این ۶ روش غیرنقدی کمک به خیریه عبارت اند از:

۶- کتاب‌خوانی در موسسات خیریه افراد نابینا

برخی موسسات هستند که به صورت شبانه روزی از افراد نابینا و کم بینا نگهداری می‌کنند. داوطلبان می‌توانند با حضور در این موسسات، کنار افراد نابینا و کم بینا بنشینند و برای آنها کتاب‌های گوناگونی چون داستان، شعر و… بخوانند  و کمک کنند این افراد از زندگی یکنواخت خود رها شوند و روزی متفاوت را تجربه کنند. یکی از نکاتی که باید به آن تاکید کرد این است که اگر افراد داوطلب بتوانند . متعهد شوند و به صورت هفتگی یا ماهانه و با برنامه‌ریزی به این مراکز بروند و کار خیر خود را تنها به یک یا دو بار حضور معطوف نکنند، کاری بسیار ارزشمند انجام داده‌اند.

۵- برگزاری مراسم‌های شاد در مناسبت‌های گوناگون

یکی دیگر از روش غیرنقدی کمک به خیریه این است که افراد در کنار هم و در مناسبت‌های گوناگونی چون اعیاد به مراکز خیریه نگهداری از معلولان، سالمندان و… مراجعه کرده و با برگزاری مراسم‌های شاد، ساعاتی دلنشین را برای این افراد رقم بزنند. برگزاری تئاتر، شعر خوانی‌های دسته جمعی، نوازندگی و… همگی اقداماتی است که می‌تواند شادی و نشاط را به این مراکز آورده و روحیه افراد را دگرگون سازد.

۴- بازی با کودکان

از دیگر روشهای غیرنقدی کمک به کودکان بی سرپرست ، بازی با کودکان است. مراکز نگهداری از کودکان نیز می‌توانند مقصدی برای فعالیت‌های داوطلبانه افراد باشند. چه چیز بهتر از این که افراد با هماهنگی قبلی به این مراکز مراجعه کنند و ساعاتی را با کودکان به بازی بگذرانند. کودکانی که از آغوش و محبت خانواده دور مانده‌اند، با حضور داوطلبین می‌توانند حس و حالی متفاوت را تجربه کرده و لبخند شادی بر لب بیاورند. بازی‌های گروهی، کتاب‌خوانی، برگزاری نمایش و… همگی از اقدامات مفیدی است که می‌توان در مراکز خیریه نگهداری از کودکان انجام داد.

از طرف دیگر بسیاری از این کودکان حاضر در موسسات خیریه به مدرسه می‌روند. داوطلبان می‌توانند از مسئولین موسسه بخواهند که کودکانی که در دروس خود دچار مشکل هستند را معرفی کرده تا آنها بتوانند ساعاتی را برای حل مشکلات درسی کودکان صرف کنند و شرایط بهتری از نظر درسی برایشان ایجاد نمایند.

۳- حضور در موسسات خیریه

یکی دیگر از ۶ روش غیرنقدی کمک به خیریه این است که به صورت حضوری و البته با هماهنگی قبلی به این موسسات مراجعه کنیم و از آنها بخواهیم کاری را برای چند ساعت به ما محول کنند تا کمک حالشان باشیم. به طور مثال برخی از موسسات در مواقع متعددی در طول سال اقدام به بسته‌بندی سبدهای غذایی، لوازم تحریر و… کرده و آن بسته‌ها را در مناطق نیازمند پخش می‌کنند. افراد داوطلب می‌توانند با حضور در این خیریه‌ها ساعاتی را در کنار مسئولین به بسته‌بندی اقلام متنوع بگذرانند. به طور کل کارهای بسیاری است که نیاز است افراد داوطلب در موسسات خیریه انجام دهند، پس تنها کافی به این مراکز مراجعه کرده و جویای شرایط آنها شوند.

۲- همصحبتی با سالمندان

هنگام کمک کردن به موسسات خیریه، قرار نیست اقداماتی سخت و عجیب انجام بگیرد. به طور مثال می‌توان به موسسات خیریه نگهداری از سالمندان مراجعه کرد و تنها ساعاتی را در کنار این افراد نشست و با آنها هم کلام شد. سالمندانی که سال‌های جوانی خود را به صورت فعال و پر انرژی پشت سر گذاشته‌اند و اکنون در موسسات خیریه نگهداری از سالمندان می‌گذرانند، بیش از هر چیز نیاز به شنیده شدن حرف‌ها و درد و دل‌هایشان دارند. از همین رو داوطلبان می‌توانند با این اقدام خود سبب شوند تا حس دلگیر خانه‌های سالمندان از بین برود و سالمندان بتوانند زندگی با نشاط‌ تری داشته باشند.

روشهای غیرنقدی کمک به کودکان بی سرپرست

۶ روش غیرنقدی کمک به خیریه

۱- همکاری با موسسات خیریه کمک به حیوانات و حفظ محیط زیست

بسیاری از موسسات خیریه برای حمایت از حیوانات آسیب دیده و همچنین حفظ محیط زیست تاسیس شده‌اند. داوطلبان می‌توانند با مراجعه به این موسسات، در راه بهبود شرایط حیوانات اقدامات متعددی انجام دهند. حتی این افراد می‌توانند یک حیوان را به صورت داوطلبانه تحویل گرفته و سر پرستی آن را عهده‌دار شوند.

از طرف دیگر اقدامات متعدد این موسسات خیریه برای بهبود شرایط محیط زیستی چون درختکاری، پاکسازی مناطق آلوده، اقدامات فرهنگی برای آموزش به اقشار گوناگون جامعه در راه حفظ زیست، همگی می‌تواند با همراهی و یاری داوطلبان انجام بگیرد.

علاقه مندانی که خواستار ارائه کمک غیر نقدی به موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی هستند، می توانند با پر کردن فرم زیر مارا در حمایت از نیازمندان یاری نمایند.

غیر نقدی

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مارا حمایت کنید.
عضویت
از اینکه در یاری رساندن به ایتام همراه ما هستید سپاسگزاریم.
close-link