موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی
شماره ثبت : 14371

 با نیازهای کودکان بی‌سرپرست آشنا شویم

 با نیازهای کودکان بی‌سرپرست آشنا شویم

 با نیازهای کودکان بی‌سرپرست آشنا شویم

یکی از مهم‌ترین مشکلات این روزهای جامعه ما، بحث کودکان بی‌سرپرست و نحوه کمک رسانی به ایتام است. کودکانی که به دلایل گوناگون و در شرایطی خاص خانواده‌های خود را از دست می‌دهند و مجبور می‌شوند بدون آنها زندگی کنند.

کودک بی‌سرپرست کیست؟

کودکان بی‌سرپرست کودکانی هستند که به دلایل متعدد از حمایت خانواده محروم شده‌اند و شرایط زندگی در خانه و کنار خانواده را ندارند. این کودکان به صورت دائم یا موقت سرپرستان خود را از دست داده‌اند و از کلیه حمایت‌هایی که در چهارچوب یک خانواده انجام می‌گیرد، محروم شده‌اند. عموما آنها در مراکز شبانه روزی حامی کودکان بی سرپرست همچون شیرخوارگاه‌ها، پرورشگاه‌ها و… زندگی می‌کنند.

شرایط محیطی برای زندگی کودکان بی‌سرپرست

شاید بتوان گفت نگهداری از کودکان بی‌سرپرست در مراکز خیریه تنها درمانی برای مشکل بی‌خانمانی آنها محسوب شده و نیازهای اساسی روحی و روانی آنها را مدنظر قرار نمی‌دهد. از همین رو می‌توان گفت برای کمک رسانی به کودکان بی سرپرست شاخص‌های متعددی وجود دارد که داشتن سرپناه تنها یکی از آنها است. از همین رو می‌خواهیم شما را با نیازهای کودکان بی‌سرپرست آشنا کنیم تا در صورت تمایل در صدد رفع آنها برآیید.

  • نیازهای عاطفی

یکی از مهم‌ترین نیازهایی که کودکان بی‌سرپرست دارند، نیاز عاطفی است. کودکانی از نعمت حضور در کانون خانواده محروم هستند، با کمبودهای عاطفی بسیاری رو به رو شده و مشکلات بسیاری را تجربه می‌کنند. از همین رو خیرین می‌توانند برای جبران این کمبودها اقدامات موثر بسیاری انجام دهند و با حضور در مراکز خیریه حامی کودکان بی سرپرست ، ساعاتی را در کنار این کودکان بگذرانند و با محبت به آنها شرایط روحی‌شان را بهبود ببخشند. بازی با کودکان، حرف زدن با آنها و اقداماتی از این دست تاثیر بسیاری بر شرایط روحی آنها خواهد داشت. البته باید تاکید کرد کمک رسانی به کودکان بی سرپرست جهت تامین نیاز عاطفی آنها باید جدا از حس ترحم باشد زیرا کودکان این امر را متوجه می‌شوند و عزت نفس خود را از دست می‌دهند.

 حامی کودکان بی سرپرست
حامی کودکان بی سرپرست
  • نیازهای مادی

کودکان بی‌سرپرست نیز مانند سایر کودکان نیازهای مادی بسیاری دارند. این نیازها عبارتند از نیاز به خوراک مغزی، پوشاک، هزینه تحصیل، هزینه تفریح و… . فراموش نکنیم نگهداری آنها در مراکز خیریه حامی کودکان بی سرپرست به معنای تامین تمامی نیازهای آنها نیست زیرا این مراکز نیز به دلایل متعدد محدودیت‌های مالی بسیاری دارند و برای جبران آن باید از سوی خیرین حمایت شوند. پیشنهاد می‌دهیم اگر مبلغی را برای انجام امور خیریه کنار گذاشته‌اید، می‌توانید مراکز خیریه معتبر در این راه را شناسایی کرده و برای تامین نیازهای آنها هزینه کنید.

  • نیاز به برآورده شدن آرزوها

کودکان بی‌سرپرست عموما با حداقل هزینه‌ها زندگی می‌کنند و از داشتن بسیاری از آرزوها محروم هستند. تصور کنید کودکی را که همواره آرزوی داشتن یک اسباب بازی را دارد اما به دلیل شرایط ویژه و مشکلات مالی مراکز حامی ایتام، از دسترسی به آن محروم است.

شاید فکر کنید داشتن یک اسباب بازی امری بی‌ارزش است اما باید بدانید در دنیای یک کودک حضور آن اسباب بازی می‌تواند تاثیر بسیاری داشته باشد و کودک را به سمت شادمانی همراهی کند.

یکی از اقدامات بسیار مهم که افراد حامی ایتام و کودکان بی‌سرپرست می‌توانند انجام دهند، فعالیت‌های متعدد در مسیر حمایت‌های عاطفی این کودکان است. یکی از راه‌های کمک رسانی به کودکان بی سرپرست این است که حامیان لیستی از آرزوهای قابل اجرای کودکان یک موسسه تهیه کنند و با کمک اطرافیان خود سعی در برآورده سازی آنها داشته باشند. این اتفاق می‌تواند کودکان را به این سمت ببرد که آنها نیز می‌توانند مانند سایر کودکان این جامعه آرزو کنند و به آن دست یابند.

  • دیده شدن و مورد تایید قرار گرفتن

کودکان بی‌سرپرست در کنار همنوعان خود زندگی می‌کنند و گاه به دلیل تعداد زیادشان، مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند. نیاز به دیده شدن، مورد تایید قرار گرفتن، محترمانه زیستن و… مسائلی است که یک کودک به آنها نیاز دارد و باید تلاش شود آن نیازها برطرف گردد تا وی بتواند زندگی مورد قبولی در آینده داشته باشد.

همچنین نکته مهم دیگر توجه به تفاوت کودکان و و دیدن علایق آنها است. این که کودکان بی‌سرپرستی که در مراکز خیریه نگهداری می‌شوند مجبور باشند همگی یک مدل زندگی کنند، یک غذا بخورند، یک مدل لباس بپوشند و… مسایلی هستند که عزت نفس کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مشکلات متعددی برای آنها ایجاد می‌نماید از همین رو یک فرد حامی کودکان بی سرپرست باید تلاش کند تفاوت‌های آنها را شناخته و با توجه به این تفاوت‌ها به در مسیر حمایت از آنها گام بردارد.

  • نیاز به خانواده

نیاز به حضور در کانون خانواده یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین نیازهای یک کودک محسوب می‌شود که در صورت برآورده شدن آن، تا حد بسیار زیادی باقی موارد ذکر شده رفع می‌گردد. بسیاری از افراد در راه کمک رسانی به کودکان بی سرپرست به مراکز خیریه مراجعه کرده و به صورت دائم یا غیر دائم آنها را به منزل خود می‌آورند و به عنوان سرپرست قانونی آنها فعالیت می‌کنند. این امر می‌تواند تاثیر بسیار شگرفی در فرآیند رشدی کودکان داشته و آنها را از آسیب های احتمالی بسیاری دور نگه دارد. حضور سرپرستی دلسوز که می‌تواند نیازهای عاطفی، روحی، مادی و… کودکان را مد نظر قرار دهد، تلخی از دست دادن خانواده را از کودکان دور کرده و آنها را به سمت و سویی متفاوت می‌برد و می‌تواند سبب دگرگونی زندگی آنها شود.

.

 خیرُبُیوتِکُم بَیتٌ فیهِ یَتیمٌ مُکَرَّمٌ 

بهترین خانه‌های شما خانه‌ایست که در آن طفل یتیمی مورد مهر و عطوفت قرار بگیرد. 

.

 

برخی از نیازمندان تحت پوشش موسسه خیریه و ایتام رضوی که نیاز به کمک دارند

کمپین عید قربان، اهدای گوشت قربانی به کودکان بی سرپرست
حمایت

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مارا حمایت کنید.
عضویت
از اینکه در یاری رساندن به ایتام همراه ما هستید سپاسگزاریم.
close-link
کمپین عید قربان، اهدای گوشت قربانی به کودکان بی سرپرست
حمایت
close-image