موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی
شماره ثبت : 14371

روش برخورد با مشکلات کودکان بی سرپرست و بد سرپرست 

روش برخورد با مشکلات کودکان بی سرپرست و بد سرپرست 

روش برخورد با مشکلات کودکان بی سرپرست و بد سرپرست 

این روزها بسیاری از هموطنانمان در مسیر سرپرستی کودکان بی سرپرست ، حمایت از نیازمندان و محرومان پیش قدم می‌شوند و در صدد رفع مشکلات آنها بر می‌آیند. اما در میان تمامی این احساس مسئولیت افراد و نیت خیرخواهانه آنها نکانی فراموش می‌شود که باید مورد توجه قرار بگیرد.

یکی از نکات مورد نظر این است که برای برقراری ارتباط درست با افرادی چون کودکان بی سرپرست و بد سرپرست باید به صورت اصولی پیش رفت. در واقع سوال است که آیا هر فردی می‌تواند بدون توجه به شرایط و موقعیت افراد نیازمند به آنها نزدیک شده و کمک‌های خود را در اختیار آنها قرار دهد؟

باید بگوییم خیر. آنچه مسلم بوده این است که کودکان بی سرپرست و بد سرپرست با مشکلات متعدد روحی، جسمی، کمبودهای عاطفی و موارد متعددی از این دست رو به رو هستند و میبایست هنگام برقراری ارتباط کلیه این موارد مد نظر قرار گرفته شود.

لزوم آگاهی از علم مددکاری

شاید تصور کنید این حرف درست نیست که برای برقراری ارتباط با مددجویان میبایست حتما اصولی رعایت شود اما باید بگوییم اگر نتوان همچون یک مددکار متخصص عمل کرد، مشکلات کودکان بی سرپرست برطرف نشده هیچ، مشکلات جدیدی نیز گریبانگیر آنها خواهد شد. از همین رو تاکید می‌کنیم برای برقراری ارتباط و سرپرستی کودکان بی سرپرست ، حتما با یک متخصص مشورت کرده و با حمایت از وی اصول اولیه مددکاری و نحوه برقراری ارتباط با کودکان را بیاموزید.

کودکان بی سرپرست
کودکان بی سرپرست

از ترحم بپرهیزید

باید توجه داشته باشید که کودکان ترحم را می‌فهمند و اگر فردی از سر ترحم آنها را مورد محبت قرار دهد، آنها متوجه خواهند شد. در گام اول باید بیاموزیم که کودکان را برابر با مشکلاتشان نبینیم زیرا این امر سبب می‌شود بیش از حد استاندارد دل بسوزانید و دلسوزی را به کودکان منتقل کنید. یک مددکار و حامی کودکان میبایست در گام اول و در مسیر برقراری ارتباط و سرپرستی کودکان بی سرپرست  آنها را یک فرد جدا از مشکلات ببیند و پس از آن برای رفع نیازهایشان تلاش کند.

در واقع باید تاکید کنیم ابراز بیش از حد محبت، انتقال حس ترحم و دلسوزی و مواردی از این دست نه تنها مشکلات آنها را رفع نمی‌کند بلکه باعث می‌شود این کودکان با جلب ترحم دیگران درصدد رفع نیازهایشان برآیند که همین امر سبب می‌گردد به مرور زمان لطمات جبران ناپذیری به آنها وارد شود.

برای تشخیص راست از دروغ وقت بگذارید

متاسفانه بسیاری از کودکان آموزش دیده‌اند که با ایجاد حس ترحم در دل افراد، آنها را مجبور کنند که هر آنچه می‌خواهند را برآورده سازند. از همین رو باید تاکید کنیم تحت هیچ شرایطی نباید تحت تاثیر حرف‌های آنها قرار بگیرید و میبایست پیش از آن که اقدام به کمک و سرپرستی کودکان بی سرپرست  کنید، از شرایط واقعی مطلع شوید. این کسب اطمینان می‌تواند با کمک خیریه کودکان بی سرپرست و بد سرپرست انجام گیرد زیرا آنها بانک اطلاعاتی دقیقی دارند و می‌توانند اطلاعات درستی در اختیار شما قرار دهند تا کمک‌هایتان به دست نیازمندان واقعی برسد.

همچنین اگر می‌خواهید خودتان به صورت مستقیم اقدام کنید باید از شرایط زندگی کودک بی سرپرست و بد سرپرست به صورت کامل مطلع شوید و زمان کافی جهت شناسایی وی بگذارید. همچنین می‌توانید پس از شناسایی، آنها را به موسسات خیریه کودکان بی سرپرست معرفی کرده تا برای رفع مشکلات آنها اقدام نمایید.

کمپین عید قربان، اهدای گوشت قربانی به کودکان بی سرپرست
حمایت

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مارا حمایت کنید.
عضویت
از اینکه در یاری رساندن به ایتام همراه ما هستید سپاسگزاریم.
close-link
کمپین عید قربان، اهدای گوشت قربانی به کودکان بی سرپرست
حمایت
close-image