نیکوکار عزیز! درصورتیکه تمایل به مشارکت در کمپین نوروزی را دارید لطفا کلیک کنید.

معضلات خیریه‌ها در مسیر کمک رسانی به نیازمندان

  1. خانه
  2. »
  3. مطالب
  4. »
  5. معضلات خیریه‌ها در مسیر کمک رسانی به نیازمندان
کمک رسانی به نیازمندان ، کمک رسانی

معضلات خیریه‌ها در مسیر کمک رسانی به نیازمندان

نحوه کمک رسانی به نیازمندان و… همگی از چالش‌هایی است که موسسات خیریه در راه کمک رسانی به نیازمندان با آن مواجه هستند. شاید افرادی که از بیرون به فعالیت این موسسات می‌نگرند، نحوه کار آنها را بسیارآسان تصور می‌کنند به همین دلیل است که همواره انواع و اقسام انتقادات به موسسات خیریه وارد می‌شود اما چیزی که در این بین مورد غفلت واقع شده این است که مشکلات و چالش‌های پیش روی آنها دیده نمی‌شوند وهیچ کس نمی‌داند چنین موسساتی تاچه حد بامشکلات دست به گریبان هستند.

کمک رسانی به نیازمندان

درشرایطی که همگی درگیرمشکلات اقتصادی وتحریم هستیم و از سویی دیگر درمیان موسسات خیریه­ موسساتی همچون موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی هستند جعلی که سعی درسوء استفاده از احساسات افراد را دارند، به طبع کار رابرای کسانی که به عشق هم نوع میخواهند کار کنند بسیاردشوار­ترکرده است؛ اما با وجوداین سختیها ما همچنان باور داریم نوع دوستی درذات انسان است وچیزی که درذات انسان باشد هرگز متوقف نخواهد شد.

مشکلات کمک رسانی به نیازمندان

کمک رسانی به نیازمندان دغدغه همه کسانی است که میدانند دستانی که کمک میکنند مقدس تر از دستانی هستند که برای دعا بالا برده میشوند. ما در موسسه خیریه کودکان بی سرپرست با انگیزه عمل به وظیفه انسانی و اجتماعی خود دور هم جمع شده ایم. ما قدم در این راه شیرین نهادیم تا قلبهای خود را به قلبهای پاک کودکان گره بزنیم تا شاید پاکی و نور قلبهای کوچک آنان قلبهای ما را نیز روشن گرداند؛ اگرچه در این راه ّمشقتهای بسیاری تحمل کرده ایم. در این مبحث در راستای همان تعهد به انجام وظیفه انسانی و اجتماعی لازم دانستیم تجربیات خود را با خوانندگان محترم به اشتراک گذاریم و امیدوار باشیم با رساندن تجربیات خود به گوش کسانی که از دستشان کاری بر می آید و یا علاقه مند هستند در این وادی قدم گذارند رسالت خود را بهتر به انجام برسانیم. امید است مقبول افتد.

کمک رسانی به نیازمندان

مشکل ثبت و روند اداری تاسیس خیریه

کاغذبازی و روند طاقت فرسای اداری خود کفش های آهنینی را میخواهد؛ اگرچه این سختگیری کمک میکند از همان ابتدا افراد سود جو و یا افرادی که عزم خود را به اندازه کافی جزم نکرده اند از فیلتر اولیه نتوانند عبور نمایند. این مجوز خود تا حدودی زیادی به اعتبار یک موسسه کمک میکند. متاسفانه موسسات فاقد مجوز در بسیاری موارد با عملکرد نامناسب به عمد و یا از روی ناآگاهی سبب عدم رضایت محرومان و یا از دست رفتن اعتماد خیرین شده اند؛ در توضیح این مطلب لازم است بگوییم وقتی میگوییم موسسه ناآگاهانه عملکرد نامناسب دارد؛ باید به این نکته توجه کنیم وظیفه موسسه ای مانند موسسه خیریه کودکان بی سرپرست شناسایی کودکان بی سرپرست و بد سرپرست و توزیع عادلانه خدمات و کمکهای مردمی بین آنهاست. وقتی موسسه ای در مرحله شناسایی اشتباه عمل میکند و افرادی را تحت پوشش قرار میدهد که مستحق کمک نیستند و یا موسسه ناعادلانه خدمت رسانی میکند و کمکها به دست افراد مستحق واقعی نمیرسد، هم اعتماد مددجوها از دست میرود و هم اعتماد خیرین.موسسه با استخدام افراد نامناسب منابع محدود مالی و امکانات را میتواند به هدردهد.

افراد منفعت طلب

افراد منفعت طلب کمکهای افراد را به نفع خود و یا اطرافیان استفاده میکنند و دید مردم را به خیریه ها کاملا منفی میکنند.توصیه میگردد کسانی که قصد تاسیس موسسات خیریه ای مانند یک موسسه خیریه کودکان بی سرپرست را دارند به این سازمان به عنوان یک بنگاه تجاری قانوی نگاه کنند؛ برنامه مشخصی برای عملکرد هر خیریه ای چون موسسه خیریه کودکان بی سرپرست تدوین کنند.با دریافت مجوز راه خود رادرهمان ابتدای امر از افرادی که به صورت قانونی فعالیت نمیکنند جدا کنند تامردم با استعلام مجوزآنان ازقوه قضاییه (سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) آسوده خاطرباشند که با یک سازمان کلاه بردار و جعلی روبرو نیستند.

عدم استفاده از افراد متخصص و آگاه در اداره خیریه

خیریه ها باید مانند یک بنگاه تجاری تنها افراد متخصص، آگاه و با وجدان را به کار بگمارند که رسالت کمک رسانی به نیازمندان به کمال انجام شود. اگر موسسه نتواند هزینه های خود را درست مدیریت کند و درآمدها را درست توزیع کند، در نهایت محکوم به شکست است . تخصصی عمل کردن خیریه ها ازجمله کارهایی است که کمک میکند مشکلاتی ازپیش رو برداشته شود؛ منظور از تخصصی بودن موسسات ؛ تمرکزهرخیریه بر گروهی خاص از نیازمندان است. به طور مثال درحوزه حمایت ازکودکان بی سرپرست موسسه خیریه وایتام بنی هاشم رضوی با شماره ثبت ۱۴۳۷۱ را میتوان نام برد.

– بدین ترتیب تعداد موسسات کم شده، در نتیجه منابع به جای تقسیم مابین تعداد زیادی موسسه، ما بین تعداد کمتری تقسیم میشود. این موضوع کمک میکند خیریه­ ها بتوانند تصمیمات مفیدتری برای هزینه کمکها بگیرند.
– تخصصی کردن موسسات در قدم بعدی کمک میکند موسسات به جای پراکنده کار کردن، تمرکز بیشتری داشته باشند؛ این تمرکز احتمال انجام کارهای تاثیرگذار را بیشتر میکند.
– تخصصی بودن در گام سوم، لزوم به کارگیری افراد متخصص در این زمینه را بیشتر میکند. به طور مثال در حوزه کودکان، بودن روان­شناس کودکان و یا در حوزه مشکلات جسمی کودکان، وجود پزشکان متخصص اطفال ضروری میشود.

– وجود افراد متخصص به شناسایی و کمک رسانی به نیازمندان واقعی کمک میکند.
– هزینه­ ها هوشمندانه­ تر انجام میشود.
– اطلاعات علمی­تر و صحیح­تری در اختیار مردم قرار داده میشود.
– اعتبار موسسات با محدود شدن تعداد و حیطه کاری آنها بیشتر میشود.
– وقتی موسسه تنها در یک زمینه کار میکند تبلیغات بیشتری میتواند انجام دهد.
– استعلام و شناسایی آن برای مردم راحتتر شده و اعتماد به آن بیشتر میشود.
– به اطراف خود نگاه کنیم  میتوانیم به تفاوت عملکرد و اعتبار موسسات تخصصی با موسساتی که حوزه فعالیت خاصی ندارند متوجه میشویم.

شناسایی اشتباه افراد نیازمند در خیریه

شناسایی افراد نیازمند واقعی خود چالش بزرگی است که خیریه­ ها و هچنین موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی را درگیر میکند. تحقیق مخصوصا در شهرهای بزرگ در زمانی که همسایه ­های دیوار به دیوار همدیگر را نمیشناسند بسیار مشکلتر شده است. شاید همان تخصصی کردن موسسات و استفاده از افراد متخصص در آن زمینه بتواند کمک زیادی در رفع این مشکلات نماید. به هر حال تحت پوشش قرار دادن فردی که واقعا مستحق نیست ممکن است فرصت یک شخص مستحق را ضایع کند. بعد از شناسایی نیازمندان واقعی باید کمک رسانی درست به موقع و عادلانه انجام گیرد. گاهی در زمان خاصی باید کاری برای مددجو انجام شود اگر زمان بگذرد دیگر کمک به درد نخواهد خورد؛ بنابراین داشتن یک برنامه­ریزی درست در  خدمت رسانی بهتر یک خیریه بسیار اهمیت دارد. گاهی اشتباه در  تشخیص اولویت ها سبب میشود فرصتی از مددجوها گرفته شود و یا فرصت در اختیار کسی قرار گیرد  که در آن زمان ضروری نبوده است. لذا همه خیریه­ ها مخصوصا موسسه خیریه کودکان بی سرپرست که با کودکان بی پناه در ارتباط است بدون داشتن مدیریت مناسب در زمینه کمک رسانی بعد از مدتی هم خیرین را از دست خواهد داد و هم افراد تحت پوشش خود را ناامید خواهد نمود.

تبلیغات موثر برای موسسات خیریه

گمنام بودن مشکل تعدادی از خیریه­ هاست؛ تبلیغات یکی از مهمترین اقدامات یک موسسه خیریه برای جلب خیرین و نیازمندان است. در این مسیر قطعا میتوان افراد مشهور و باوجدانی را پیدا کرد که تنها با تکیه بر نوع دوستی خود اقدام به حمایت میکنند. میتوان افراد معتمد محلات و اصناف که اعتماد افراد محل و یا صنف خود را  دارند یافت. این افراد همچنین در شناسایی افراد نیازمند نقش فعالی را میتوانند بازی کنند. از شبکه­ های اجتماعی غافل نشوید؛ باتوجه به اینکه اکنون همه خانواده­ها به شبکه­ های اجتماعی دسترسی دارند. میتوانید با کمک اینترنت درباره موسسه خود و اهداف آن صحبت کنید. با دادن اطلاعات درست میتوان اعتماد افراد را جلب کرد تا کمک رسانی به نیازمندانبهتر انجام شود.

کمک رسانی

تامین مالی برای بنگاه های خیریه(موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی)

تامین مالی یکی از مشکلات اساسی پیش روی تمام موسسات خیریه میباشد بدون منابع مالی قطعا هیج خیریه­ای نمیتواند به افراد تحت پوشش خود کمک مناسبی کند.به طور مثال شما باید برای کودکانی که بی سرپرست هستند لوازم تحریر و یا کفش و لباس تهیه نمایید، باید خدمات مناسبی برای آنها تدارک ببینید بدون منابع مالی امکان­پذیر نیست. تبلیغات در شبکه­ های اجتماعی همانطور که در قسمت بالا گفته شد میتواند در جلب نظر خیرین کمک کند. افراد مشهور و معتبر میتوانند افراد خیر دیگری را به شما معرفی نمایند.

شرکت در همایشها و نمایشگاهها

شرکت در همایشها و نمایشگاهها و اطلاع رسانی درباره فعالیت ها خود کمکتان میکند. مشارکت در تولید و سرمایه­گذاری میتواند به یافتن منابع درامدی پایدار برای موسسه بسیار کمکتان میکند. ایجاد اشتغال برای اعضا، کمک میکند خود کفا شوند و یا دادن آموزشهایی به مددجوها که بتوانند از توانایی­ های خود برای خوداشتغالی استفاده کنند موسسه شما را در مدیریت منابع موفق­تر میکند؛ ماهی­گیری یاد دهید به جای اینکه ماهی دهید.

در راستای مدیریت

در راستای مدیریت منابع بستن قراردادها با بانکها که تسهیلات قرض الحسنه در اختیار مددجوها قرار دهند تا خود اشتغالی کنند و یا نیازهای خود را رفع کنند مهم است. موسسه خیریه وایتام بنی هاشم رضوی در زمینه ضمانت و یا مشارکت در پرداخت اقساط راه را برای استقلال مددجوها هموار میکند. خود هزینه­ های موسسه نیز اگر درست انجام شوند مطمئنا در مدیریت درست منابع مالی نقش مهمی را بازی میکنند. هزینه­ هایی مانند هزینه پرسنل که با کمک گرفتن از افرادی که حاضر هستند رایگان خدمت کنند. بستن قرارداد با تولیدی­ها و موسساتی  که با دادن تخفیفات خوب از موسسه شما حمایت کرده و نیازهای افراد تحت پوشش را با حداقل هزینه تامین میکنند در کاهش هزینه و مدیریت منابع مالی کمک میکند. بستن قراردادهایی که هزینه­ ها را اقساطی پرداخت کنید و یا کالا و خدمات را اقساطی در اختیار اعضا قرار دهید بسیار در این راه کمکتان میکند.

کمکهای معنوی به نیازمندان و کودکان بی سرپرست

در راه کمک رسانی به نیازمندان در کنار تامین مالی باید به نیازهای عاطفی اعضا هم توجه شود؛ گاهی موسسات این قسمت را فراموش میکنند، مخصوصا در هنگام حمایت از کودکان و بیماران باید به این نکات توجه نمایید.افراد زیادی هستند که شاید توان مالی نداشته باشند؛ اما دوست دارند در  تامین نیازهای عاطفی مشارکت نمایند. پدر و مادرهای زیادی هستند که میتوانند برای کودکان یک موسسه خیریه کودکان بی سرپرست پدر و مادر باشند.

جستجو در سایت

پرداخت فوری

شماره حساب‌های موسسه

شماره کارت بانک ایران زمین

5057-8570-0001-2728

شماره حساب بانک ایران زمین

119-11-343-55-1

نیکوکار گرامی

باسلام و احترام

شما می‌توانید کلیه کمک‌های خود را به شماره کارت 5057-8570-0001-2728  کارت به کار نمایید.