موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی
شماره ثبت : 14371

معضلات خیریه‌ها در مسیر کمک رسانی به نیازمندان

معضلات خیریه‌ها در مسیر کمک رسانی به نیازمندان

معضلات خیریه‌ها در مسیر کمک رسانی به نیازمندان

ثبت، راه اندازی، برنامه ریزی، تعیین خط مشی، تبلیغات، جذب اعتماد مردم، نحوه کمک رسانی به نیازمندان و… همگی از چالش‌هایی است که موسسات خیریه در راه کمک رسانی به نیازمندان با آن مواجه هستند. شاید افرادی که از بیرون به فعالیت این موسسات می‌نگرند، نحوه کار آنها را بسیارآسان تصور می‌کنند به همین دلیل است که همواره انواع و اقسام انتقادات به موسسات خیریه وارد می‌شود اما چیزی که در این بین مورد غفلت واقع شده این است که مشکلات و چالش‌های پیش روی آنها دیده نمی‌شوند وهیچ کس نمی‌داند چنین موسساتی تاچه حد بامشکلات دست به گریبان هستند.

کمک رسانی به نیازمندان

درشرایطی که همگی درگیرمشکلات اقتصادی وتحریم هستیم و از سویی دیگر درمیان موسسات خیریه­ موسساتی هم هستند جعلی که سعی درسوء استفاده از احساسات افراد را دارند، به طبع کار رابرای کسانی که به عشق هم نوع میخواهند کار کنند بسیاردشوار­ترکرده است؛ اما با وجوداین سختیها ما همچنان باور داریم نوع دوستی درذات انسان است وچیزی که درذات انسان باشد هرگز متوقف نخواهد شد.

مشکلات کمک رسانی به نیازمندان

کمک رسانی به نیازمندان دغدغه همه کسانی است که میدانند دستانی که کمک میکنند مقدس تر از دستانی هستند که برای دعا بالا برده میشوند. ما در موسسه خیریه کودکان بی سرپرست با انگیزه عمل به وظیفه انسانی و اجتماعی خود دور هم جمع شده ایم. ما قدم در این راه شیرین نهادیم تا قلبهای خود را به قلبهای پاک کودکان گره بزنیم تا شاید پاکی و نور قلبهای کوچک آنان قلبهای ما را نیز روشن گرداند؛ اگرچه در این راه مشقتهای بسیاری تحمل کرده ایم.

در این مبحث در راستای همان تعهد به انجام وظیفه انسانی و اجتماعی لازم دانستیم تجربیات خود را با خوانندگان محترم به اشتراک گذاریم و امیدوار باشیم با رساندن تجربیات خود به گوش کسانی که از دستشان کاری بر می آید و یا علاقه مند هستند در این وادی قدم گذارند رسالت خود را بهتر به انجام برسانیم. امید است مقبول افتد.

مشکلات کمک رسانی در خیریه ها
مشکلات کمک رسانی در خیریه ها

رفع چالشهای پیش روی موسسه خیریه کودکان بی سرپرست

مشکل ثبت و روند اداری تاسیس خیریه

کاغذبازی و روند طاقت فرسای اداری خود کفش های آهنینی را میخواهد؛ اگرچه این سختگیری کمک میکند از همان ابتدا افراد سود جو و یا افرادی که عزم خود را به اندازه کافی جزم نکرده اند از فیلتر اولیه نتوانند عبور نمایند. این مجوز خود تا حدودی زیادی به اعتبار یک موسسه کمک میکند.

متاسفانه موسسات فاقد مجوز در بسیاری موارد با عملکرد نامناسب به عمد و یا از روی ناآگاهی سبب عدم رضایت محرومان و یا از دست رفتن اعتماد خیرین شده اند؛ در توضیح این مطلب لازم است بگوییم وقتی میگوییم موسسه ناآگاهانه عملکرد نامناسب دارد؛ باید به این نکته توجه کنیم وظیفه موسسه ای مانند موسسه خیریه کودکان بی سرپرست شناسایی کودکان بی سرپرست و بد سرپرست و توزیع عادلانه خدمات و کمکهای مردمی بین آنهاست. وقتی موسسه ای در مرحله شناسایی اشتباه عمل میکند و افرادی را تحت پوشش قرار میدهد که مستحق کمک نیستند و یا موسسه ناعادلانه خدمت رسانی میکند و کمکها به دست افراد مستحق واقعی نمیرسد، هم اعتماد مددجوها از دست میرود و هم اعتماد خیرین.

موسسه با استخدام افراد نامناسب منابع محدود مالی و امکانات را میتواند به هدردهد. افراد منفعت طلب کمکهای افراد را به نفع خود و یا اطرافیان استفاده میکنند و دید مردم را به خیریه ها کاملا منفی میکنند.توصیه میگردد کسانی که قصد تاسیس موسسات خیریه ای مانند یک موسسه خیریه کودکان بی سرپرست را دارند به این سازمان به عنوان یک بنگاه تجاری قانوی نگاه کنند؛

برنامه مشخصی برای عملکرد هر خیریه ای چون موسسه خیریه کودکان بی سرپرست تدوین کنند.

بادریافت مجوز راه خود رادرهمان ابتدای امر از افرادی که به صورت قانونی فعالیت نمیکنند جدا کنند تامردم با استعلام مجوزآنان ازقوه قضاییه (سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) آسوده خاطرباشند که با یک سازمان کلاه بردار و جعلی روبرو نیستند.

راه های کمک رسانی به نیازمندان
راه های کمک رسانی به نیازمندان

عدم استفاده از افراد متخصص و آگاه در اداره خیریه

خیریه ها بایدمانندیک بنگاه تجاری تنها افراد متخصص، آگاه و با وجدان را به کار بگمارند که رسالت کمک رسانی به نیازمندان به کمال انجام شود. اگر موسسه نتواند هزینه های خود را درست مدیریت کند ودرآمدها را درست توزیع کند، در نهایت محکوم به شکست است.تخصصی عمل کردن خیریه ها ازجمله کارهایی است که کمک میکند مشکلاتی ازپیش رو برداشته شود؛منظور ازتخصصی بودن موسسات؛ تمرکزهرخیریه بر گروهی خاص ازنیازمندان است.به طور مثال درحوزه حمایت ازکودکان بی سرپرست موسسه خیریه وایتام بنی هاشم رضوی باشماره ثبت۱۴۳۷۱را میتوان نام برد.

موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی
موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی

> ادامه مطالب در هفته های آینده… <

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. فاطمه شریفی

  سلام کودکی دارم ۲ ساله برای‌ ۳ میلیون‌ درمانش‌مانده ام ایا کمکی از این‌موئسسه به ما میرسد یا خیر

  پاسخ
  1. حسن برغمدی

   سلام با شماره تلفن ۷۷۳۷۱۴۱۴ تماس بگیرین انشالله مشکلتون برطرف بشه

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مارا حمایت کنید.
عضویت
از اینکه در یاری رساندن به ایتام همراه ما هستید سپاسگزاریم.
close-link
کمپین نوروز مهربانی ، امسال عیدی چی دوست داری؟
حمایت
close-image