موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی
شماره ثبت : 14371

معضلات خیریه‌ها در مسیر کمک رسانی به نیازمندان

معضلات خیریه‌ها در مسیر کمک رسانی به نیازمندان

معضلات خیریه‌ها در مسیر کمک رسانی به نیازمندان

ثبت، راه اندازی، برنامه ریزی، تعیین خط مشی، تبلیغات، جذب اعتماد مردم، نحوه کمک رسانی به نیازمندان و… همگی از چالش‌هایی است که موسسات خیریه در راه کمک رسانی به نیازمندان با آن مواجه هستند. شاید افرادی که از بیرون به فعالیت این موسسات می‌نگرند، نحوه کار آنها را بسیار آسان تصور می‌کنند به همین دلیل است که همواره انواع و اقسام انتقادات به موسسات خیریه وارد می‌شود اما چیزی که در این بین مورد غفلت واقع شده این است که مشکلات و چالش‌های پیش روی آنها دیده نمی‌شوند و هیچ کس نمی‌داند چنین موسساتی تا چه حد با مشکلات دست به گریبان هستند.

مشکلات پیش روی خیریه‌ها

همان طور که گفته شد مسیر خیریه‌های جهت کمک رسانی به مددجویان آنچنان هم آسان نیست و کمک‌رسانی به نیازمندان همواره سختی‌های خاص خودش را دارد. در ادامه با نمونه‌هایی از این مشکلات و موانع آشنا می‌شویم:

  • مشکلات ثبت و راه اندازی خیریه‌ها

یکی از مشکلاتی که در ابتدای راه پیش روی موسسات خیریه قرار می‌گیرد، روند طولانی و زمان‌بر این کار است. به همین دلیل بسیاری از افرادی که با عنوان خیریه فعالیت می‌کنند فاقد مجوز بوده که همین امر معضلات بسیاری را ایجاد می‌کند. شاید بتوان گفت یکی از دلایلی که خیلی از مردم نسبت به فعالیت خیریه‌ها بدبین شده و اعتمادی به عملکرد آنها ندارند، فعالیت همین خیریه‌های فاقد مجوز و تخصص لازم است.

  • جذب اعتماد مردم

این روزها که تعداد خیریه‌های ثبت شده بیش از ۷ هزار عنوان شده و در کنار آنها چندین هزار موسسه دیگر نیز که فاقد مجوز هستند فعالیت می‌کنند، جلب اعتماد مردم به کاری دشوار تبدیل شده است. این که بتوان با نحوه عملکرد مردم را مجاب کرد که این موسسه شرایط و اعتبار لازم را برای جذب کمک‌های آنها دارد و امانت‌دار خوبی برای کمک‌های مردم بوده، راهی بسیار دشوار پیش روی موسسات خیره گذاشته و مسیر را برای حامی کودکان کار، سالمندان، نیازمندان و مددجویان ناهموار کرده است.یکی از مهم‌ترین این راه‌ها استعلام ثبت این موسسات در سازمان بهزیستی یا وزارت کشور یا قوه قضاییه (سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) است. 

شاید اگر تعداد خیریه‌های موجود محدودتر و البته نوع فعالیتشان تخصصی‌تر بود، علاوه بر آن که کمک رسانی به نیازمندان شرایط بهتری داشت، مردم نیز راحتتر به آنها اعتماد می‌کردند و از این آشفته بازار فعالیت‌های خیریه‌ای نیز فاصله می‌گرفتیم. به عنوان مثال موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی با شماره ثبت۱۴۳۷۱ می باشد که می توان با ورود به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و جستجو شماره ثبت ۱۴۳۷۱از اصالت این خیریه مطلع شد. مانند عکس زیر:

"<yoastmark

حامی کودکان کار

  • فعالیت‌های موسسات خیریه نیازمند تخصص لازم است

یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که کمتر کسی از میان افرادی که در پی انجام فعالیت‌های خیرخواهانه و همچنین راه اندازی موسسات خیریه هستند، به این امر باور ندارند که چنین کاری نیاز به تخصص لازم دارد و بدون آن فعالیت‌ها آنگونه که باید پیش نمی‌رود.

مددکاران، جامعه شناسان، روانشناسان و… افرادی هستند که باید یکی از سمت‌ها مدیریتی موسسات خیریه را در دست بگیرند و روند فعالیت آنها را بر اساس اصول مورد تایید  پیش برده و بر چگونگی حامی کودکان کار، سالمندان، نیازمندان و سایر مددجویان نظارت داشته باشند. به همین دلیل است که می‌گوییم این کار از عهده همه کس بر نمی‌آید.

  • نحوه کمک رسانی به مددجویان

انتخاب و تعیین خط مشی فعالیت‌های موسسه خیریه و نحوه کمک رسانی به نیازمندان یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی موسسات خیریه است. گاه این موسسات با حجم بسیار زیادی از افرادی مواجه می‌شوند که شدیدا نیازمند یاری هستند که همین امر در صورت عدم تعیین خط مشی و برنامه‌ریزی‌های اصولی می‌تواند روند و مسیر صحیح یک موسسه خیریه را متوقف کرده و اجازه پیش برد اهداف را از آنان سلب کند.

  • مشکلات تامین منابع مالی

بسیاری از موسسات خیریه با وجود فعالیت‌های صحیح و نیات خیرخواهانه خود، نمی‌توانند منابع مالی مورد نیازشان را تامین کنند. به همین دلیل است که معتقدیم مسیر فعالیت خیریه‌ها هموار نیست و مشکلات متعددی پیش روی آنها قرار دارد.

موسسات خیریه حامی کودکان کار با حجم بسیاری از کودکان رو به رو هستند که متقاضی یاری بوده تا بتوانند شرایط زندگی مناسبی داشته باشند اما آیا این موسسات با درآمدهای اندک و مشکلات متعدد مالی خود توان یاری رسانی به چند ده هزار کودک کار را دارند و می‌توانند حامی کودکان کار باشند؟

شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل مشکلات مالی این موسسات، تعداد آنها است به این نحو که کمک خیرین برای تامین منابع مالی پروژه‌های اصولی تجمیع نمی‌شود و به صورت پراکنده بین چند هزار موسسه خیریه پخش می‌گردد از همین رو است که نمی‌توان در این موسسات پروژه‌های بزرگ و اقداماتی اصولی و زیر بنایی انجام داد.

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. فاطمه شریفی

    سلام کودکی دارم ۲ ساله برای‌ ۳ میلیون‌ درمانش‌مانده ام ایا کمکی از این‌موئسسه به ما میرسد یا خیر

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مارا حمایت کنید.
عضویت
از اینکه در یاری رساندن به ایتام همراه ما هستید سپاسگزاریم.
close-link