نیکوکار عزیز! درصورتیکه تمایل به مشارکت در کمپین نوروزی را دارید لطفا کلیک کنید.

تحصیل حق هر کودکی است

  1. خانه
  2. »
  3. مطالب
  4. »
  5. تحصیل حق هر کودکی است
تحصیل

تحصیل حق هر کودکی است(موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی)

آمارهای تکان دهنده این روزها، نشانی از محرومیت فرزندان این مرز و بوم دارند. 2/3 میلیون کودک بین 6 تا 17 سال از اصلی‌ترین حق خود که همان تحصیل رایگان است. محروم شده‌اند و مدرسه را رها کرده و عموما کار می‌کنند. البته متاسفانه باید بگوییم این عدد آمار رسمی ارائه شده است و آمارهای غیر رسمی که گاه توسط موسسات حمایت از کودکان کار ارائه می‌شود، این رقم را تا دو برابر تخمین زده‌اند و محرومین از تحصیل را بیش از این اعداد و ارقام می‌دانند.

پیامدهای دوری کودکان از فضای آموزشی و تحصیلی

شاید در ابتدا تنها این امر به ذهن خوانندگان خطور کند که این کودکان  تنها از تحصیل جا مانده‌اند اما باید بگوییم حقیقت ماجرا تنها به محرومیت کودکان از تحصیل منتهی نمی‌شود بلکه این اعداد و ارقام حرف‌های دیگری نیز برای گفتن دارند. در واقع این عدد نشان می‌دهد که به تعداد کودکان محروم از تحصیل، شرایطی وجود دارد که تک تک آنها به سوی بزهکاری پیش بروند و برای بازپس‌گیری حقوق اولیه خود از جامعه دست به هر اقدامی بزنند از همین رو است که باور داریم کمک رسانی به نیازمندان و کودکان کار باید به یکی از اولویت‌های ملی تبدیل شود.

از طرف دیگر 2/3 میلیون فرصت جهت تولید و توسعه در یک کشور از در رفته است و کودکانی که می‌توانستند روزی برای رشد این جامعه گام موثر بردارند به افرادی تبدیل می‌شوند که تنها باری بر دوش کشور گذاشته و با اقدامات خود زمینه فساد اجتماعی را فراهم می‌آورند. افزایش شکاف طبقاتی، بی‌عدالتی اجتماعی، فقر، بزهکاری، فساد و… همگی نتایجی است که بازماندگی کودکان از تحصیل ایجاد می‌کند

تحصیل ، کودک

تحصیل رایگان حقوق اصلی کودکان

بر اساس آمارهای غیر رسمی منتشر شده از هر سه کودک، یک کودک در ایران از تحصیل بازمانده و مسیر متفاوتی برای زندگی خود در پیش گرفته است. کافی است سری به کارگاه‌های تولیدی غیر قانونی که تعدادشان هم کم نیست بزنید، آن وقت است که می‌بینید دقیقا در ساعاتی که کودکان باید سر کلاس‌های درس خود نشسته باشند، در این کارگاه‌ها مشغول به کار بوده و آینده نه چندان زیبای خود را می‌سازند.

فقر فرهنگی و اقتصادی خانواده‌ها، نیاز به کسب درآمد، بد سرپرستی و بی‌سرپرستی کودکان، اجبار به کار توسط باندهای مافیایی و… همگی مواردی هستند که کودکان را به سمت کار کردن پیش برده و آنها را از تحصیل محروم می‌کند. اما در این میان نقش سایر افراد و شهروندان چیست و حامیان بچه‌های کار و  حمایت از کودکان کار تا چه میزان می‌توانند موثر واقع شوند؟

کمک رسانی به کودکان کار

شاید نتوان از والدینی که در فقر اقتصادی دست و پا می‌زنند و با وجود فقر فرهنگی، آموزش‌های لازم را ندیده‌اند توقع داشت برای تحصیل فرزندان خود تلاشی مضاعف انجام دهند اما می‌توان از سایر مردمی که در شرایط مطلوب زندگی می‌کنند انتظار داشت مسئولیت اجتماعی خود را انجام داده و با کمک رسانی به نیازمندان، راهی برای تحصیل کودکان این قشر فراهم سازند. کودکان کار محروم از تحصیل نیز مانند سایر کودکان این جامعه حق دارند به مدرسه بروند و آینده خود را به گونه‌ای متفاوت رقم بزنند؛ پس وظیفه‌ای که بر گردن تک تک افراد یک جامعه نهفته است، تلاش برای بهبود شرایط تحصیلی این کودکان بوده و همواره باید تلاش شود آنها مانند سایر کودکان زندگی کنند و کسب درآمد را به بزرگ‌ترها بسپارند.

چگونه به کودکان کار کمک کنیم

یکی از نکات مهمی که باید توجه شود این است که کودکان کار دارای شرایط روحی و جسمی ویژه‌ای هستند و نحوه ارتباط گیری با آنها نیازمند تخصص است. از همین رو نمی‌توان به راحتی با آنها ارتباط برقرار کرد و برای کمک رسانی به کودکان کار باید با روش‌هایی اصولی پیش رفت. از همین رو تاکید می‌کنیم اگر نمی‌دانید به چه نحوی با آنها ارتباط برقرار کرده و برای حمایت از آنها اقدام کنید، این کار را به متخصصین و مراکز حمایت از کودکان کار بسپارید تا آنها بتوانند با کمک مددکاران و مشاوران، به این کودکان نزدیک شده، خانواده‌هایشان را بشناسند و برای کمک به آنها اقدام کنند.

تحصیل ، تحصیل کودکان

اصلی‌ترین راه‌های حمایت از بچه های کار

کودکان کار در درجه اول نیاز به حمایت‌های عاطفی افراد جامعه دارند. نحوه زندگی آنها، فقر، محرومیت از تحصیل، ناتوانی خانواده‌هایشان و شرایط نامناسبی که در آن زندگی کرده‌اند، این کودکان را نسبت به جامعه دلزده کرده و نوعی نفرت نسبت به سایر شهروندان برایشان به وجود آورده است. از همین رو باید در ابتدای راه با حمایت‌های روانی و عاطفی نگرش کودکان کار را نسبت به سایر افراد تغییر داد و به مرور اعتماد آنها را جلب کرد. در گام بعدی تامین هزینه زندگی آنها است تا کودکان دیگر نیازی به کار کردن نداشته باشند و بتوانند به راحتی تحصیل کنند. این راه می‌تواند با ایجاد اشتغال برای والدینشان میسر باشد و راه را برای زندگی بهتر برای آنها هموار سازد. پس از این راه باید این کودکان نسبت به مدرسه و ادامه تحصیل تشویق شوند و علایقشان به سمت و سویی پیش برود که با خواست خود مدرسه را انتخاب کنند.

شناخت موسسات خیریه کمک رسانی به محرومان(موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی)

اگر می‌خواهید اقدامی شایسته در راه کمک رسانی به کودکان کار انجام دهید و حامی کودکان کار باشید می‌توانید به مراکز خیریه حمایت از کودکان کار مراجعه کرده و به صورت داوطلبانه به آنها در راه رسیدن به خواست‌هایشان کمک کنید. از طرف دیگر می‌توانید با بررسی موسسات خیریه و شناخت نحوه عملکرد آنها، بهترین را انتخاب کرده و کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود را به آنها تحویل دهید تا آنها به کمک متخصصین خود بهترین روش مصرف آنها را انتخاب کرده و برای کودکان محروم از تحصیل اقداماتی شایسته انجام دهند.

جستجو در سایت

پرداخت فوری

شماره حساب‌های موسسه

شماره کارت بانک ایران زمین

5057-8570-0001-2728

شماره حساب بانک ایران زمین

119-11-343-55-1

نیکوکار گرامی

باسلام و احترام

شما می‌توانید کلیه کمک‌های خود را به شماره کارت 5057-8570-0001-2728  کارت به کار نمایید.