موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی
شماره ثبت : 14371

خرج نذورات محرم در راه کمک رسانی به نیازمندان

خرج نذورات محرم در راه کمک رسانی به نیازمندان

خرج نذورات محرم در راه کمک رسانی به نیازمندان

یکی از مهم‌ترین اعمالی که در اسلام به آن تاکید شده است و منابع متعدد دینی همچون قرآن، احادیث و روایت‌ها به آن توجه کرده‌اند، کمک به ایتام و نیازمندان و دستگیری و توجه با ایتام، فقرا و افرادی است که به دلایل گوناگون نیازمند حمایت دیگران هستند.

حال تصور کنید این امر را بتوان با نذورات خود در یک راستا پیش برد، به نحوی که علاوه بر کمک به ایتام و نیازمندان و محرومان، نذر خود را در مناسب‌های گوناگون ادا کنیم و بر سر پیمان الهی خود باقی بمانیم. بسیاری از ما به مناسبت‌های گوناگون نذرهای متعددی داریم، از ماه رمضان گرفته تا محرم و صفر و سایر مناسبت‌های مذهبی اما گاه نحوه نذری دادن و تدارک آن به سویی می‌رود که این تصور به وجود می‌آید که کاش این مبالغ در جایی دیگر هزینه می‌شد و می‌توانست بر کاهش فقر در جامعه تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه متن، دلایل متعددی را عنوان می‌کنم که چرا باید نذورات خود را صرف امور خیریه و کمک به ایتام و نیازمندان کنیم.

توجه و تاکید مبانی اسلامی به حمایت از محرومان

کافی است آیه‌های قرآن را مبنای اصلی نذر‌های خود قرار دهیم، آن وقت است که خواهیم دید دستگیری نیازمندان و فقرا تا چه میزان تاکید شده و خداوند چه اهمیتی برای یاری رسانی به تهی‌دستان قائل است. همواره این نکته تاکید شده است که روزیِ برخی از مردم به واسطه برخی دیگر از افراد یک جامعه به دست آنها می‌رسد و خداوند خیرین را در این راه یاری می‌کند. پس چه چیزی مهم‌تر از امر الهی برای کمک رسانی به محرومین؟ از طرف دیگر سیره ائمه (ع) همواره این نکته را به رهروانشان تاکید می‌کند که کمک به ایتام و نیازمندان امری بسیار مهم و الزامی اخلاقی است.

پیامبر اکرم و ائمه اطهار همواره در جای جای زندگی خود و در کنار عباداتشان، انفاق و بخشش را اصلی مهم می‌دانستند و سفره خود را با نیازمندان شریک می‌شدند. پس چه بهتر از این که نذورات ما در ماه‌هایی چون محرم، صفر، رمضان و… به سیره پیشوایان دین انجام گیرد و به محرومان نیز در این ایام کمک‌های خیرخواهانه‌ای داده شود.

بهره‌گیری از نذورات در راه کمک به ایتام و نیازمندان

این روزها مردم جامعه ما مشکلات اقتصادی بسیاری را پیش روی خود مشاهده می‌کنند و افراد بسیاری نیز به دلایل متعدد به جرگه محرمین و نیازمندان پیوسته‌اند. یکی از راه‌های بسیار اثر گذاری که می‌توان برای حمایت از این افراد در نظر گرفت این است که نذورات ماه محرم، رمضان و… را در راه حل مشکلات اقتصادی این افراد هزینه کنیم تا جامعه اسلامی نیز از تهی‌دستان تهی شود و به آرمان‌های اسلامی نزدیک گردد.

"<yoastmark

از میان بردن فقر در راه حفظ سلامت اخلاقی فقرا

امیرالمونین (ع) می‌فرمایند: “از هر دری فقر وارد شود از آن در ایمان خارج می‌شود.” اگر ما به اسلام ایمان داریم و در صددیم تا با نذورات خود این دین الهی را نشر دهیم، بهتر است این کار را از راه حل مشکلات تنگدستان انجام دهیم. باید بدانیم فقرا به مرور زمان به سوی فساد کشیده می‌شوند و خداوند را از یاد می‌برند، تصور کنید اگر ما نذوراتمان را برای این افراد هزینه کنیم و آنها را برای بازگشت به یک زندگی سالم همراهی کنیم تا چه میزان می‌توانیم به دین الهی نزدیک‌تر شویم.

در ابتدای راه کمک به ایتام و نیازمندان از مسیر نذورات این امر را به دنبال دارد که افرادی را از فساد، فحشا و… دور نگه می دارد و جامعه اسلامی را از خطر فردی این چنین رها می‌سازد. دوم آن که ما توانسته‌ایم علاوه بر ادای پیمان خود و دادن نذری، به تاکید دین اسلام مبنی بر انفاق و دستگیری محرومین نیز توجه کرده باشیم.

نجات یک جامعه به نجات یک فرد بستگی دارد

بسیاری از اندیشمندان دینی و جامعه شناسان تاکید دارند که برای حفظ سلامت یک جامعه باید از افراد شروع کنیم و آنها را فساد دور نگه داریم. از همین رو نذورات ما می‌تواند کمک بسیاری برای حل مشکلات نیازمندان یک جامعه داشته باشد که همین امر در نهایت جامعه‌ای عاری از فقر به دنبال خواهد داشت.

نذورات ماه محرم در کشور ما به چندین هزار میلیارد تومان می‌رسد. تصور کنید تمامی خیرین تصمیم بگیرند این هزینه را در راه ایجاد اشتغال، تامین سرپناه برای محرومین، ایجاد موسسات آموزشی رایگان، ساخت درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های خیریه و… هزینه کنند، آن وقت است که اقدامی بسیار مهم و تاثیر گذار برای کاهش فقر در یک جامعه انجام شده است. این راه علاوه بر انجام فرایض دینی، شرایط کمک به ایتام و نیازمندان را نیز فراهم می‌سازد.

انجام وظیفه مسئولیت اجتماعی

تک تک شهروندان نسبت به جامعه خود مسئول هستند و می‌بایست در مسیری گام بردارند که علاوه بر رشد شخصی، ارتقا شرایط اجتماعی را نیز به دنبال داشته باشد. تمامی افراد یک جامعه باید برای حفظ انسجام و سلامت اخلاقی آن جامعه تلاش کنند زیرا همگی شهروندان دارای مسئولیت‌های اجتماعی جدی هستند. از همین رو باید تاکید کنیم هزینه نذورات جهت حمایت از محرومین می‌تواند در مسیر انجام مسئولیت اجتماعی افراد نیز موثر واقع بوده و جامعه را به سمت شرایط سالم و پویا پیش ببرد.

برخی از ایتام و نیازمندان تحت پوشش موسسه خیریه و ایتام رضوی که نیاز به کمک دارند

کمپین عید قربان، اهدای گوشت قربانی به کودکان بی سرپرست
حمایت

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مارا حمایت کنید.
عضویت
از اینکه در یاری رساندن به ایتام همراه ما هستید سپاسگزاریم.
close-link
کمپین عید قربان، اهدای گوشت قربانی به کودکان بی سرپرست
حمایت
close-image