موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی

شماره ثبت : ۱۴۳۷۱

خرج نذورات محرم در راه کمک رسانی به نیازمندان

خرج نذورات محرم در راه کمک رسانی به نیازمندان

نذورات محرم برای کمک به ایتام

کمک به ایتام از جمله مواردی است که در بین مسلمانان بسیار توصیه می شود. دین اسلام برای رسیدن جامعه به تعادل از شگردهای خاصی بهر مند شده است. یکی از این شگردها مربوط به پرداخت خمس و زکات می باشد. این خمس و زکات همیشه برقرار خواهد بود و زمینه کمک به یتیمان را فراهم خواهد کرد.نذورات محرم برای کمک به ایتام بسیار مورد توجه می باشد. از این رو ماه محرم را به عنوان یک فرصت مناسب برای کمک به یتیمان در نظر می گیرند.(کمک به ایتام و نیازمندان)

اهداء نذورات محرم به ایتام فرصت مناسبی برای به دست آوردن ثواب می باشد. این نذورات به شکل های مختلفی در ماه محرم اهداء خواهند شد. این نذورات می توانند به اشکال مختلفی نظیر صدقه دادن در ماه محرم، نذورات غذایی، نذورات نقدی و … باشند.

اگر چه کمک به یتیمان به صور گوناگون انجام می شود اما باید ماه محرم موقعیت و فرصت مناسبی برای قرارگیری در مرحله بخشندگی می باشد.همان طور که می دانید خیرین در ماه محرم هزینه های زیادی برای نذورات و دادن اطعام پرداخت می کنند. مراکز بهزیستی، کمیته امداد خمینی، شیرخوارگاه و … از مکان هایی هستند که برای کمک کردن به ایتام پیشنهاد می شوند. این مکان ها گزینه خوبی برای پذیرش نذورات محرم می باشند.

نظر اسلام درباره نذورات محرم و کمک به ایتام

فقه اسلامی مسلمانان را به کمک به یتیمان سفارش می کند. ضمن اینکه از دیدگاه اسلامی تعبیر نذر و نذری دادن به گونه ای است که انسان کار خیری برای رضایت حق انجام دهد. انجام کار خیر برای رضای خدا می تواند بهانه ای برای نذر باشد. البته این نذرها گاهی ترک کردن گناه یا اشتباه نیز می باشند. این کار نیز به اندازه انجام کار خیر برای مردم ارزشمند است.

عده ای از افراد گمان می کنند که نذری دادن و نذر کردن یک حرکت فردی بدون تاثیر اجتماعی است. البته این تصور کاملاً اشتباه می باشد. نذری تاثیر اجتماعی غیر قابل انکاری دارد. نذورات می توانند بهانه خوبی برای حرکت دسته جمعی یا وحدت باشند. این موضوع در روزهای جشن و عزا به خوبی دیده می شود.اسلام، افراد را به اجرای این سنت نیک سفارش می کند. همین موضوع سبب شکل گیری حرکت جمعی در نذری دادن خواهد شد.افراد مختلفی ایام شهادت امام حسین(ع) و یاران عزیزش را بهانه نذری دادن و کمک به یتیمان می دانند. در واقع این حرکت به شکل دسته جمعی در هر کوچه و خیابانی دیده می شود. روزهای عزاداری برای سالار شهیدان فرصت خوبی برای ابراز علاقه و احساسات به امام حسین(ع) می باشد. در واقع قطعاً فردی که برای اهداء نذورات محرم به ایتام یا کمک در تهیه و توزیع نذری گام بر می دارد، به سالار شهیدان علاقه مند است. نذورات ماه محرم می توانند به اشکال مختلفی همچون چای، شربت، شیر و … باشند.توزیع آب در کربلا در روز شهادت ارباب بسیار انجام می شود. در واقع فرد با این نذری می خواهد ارادت خود را به سالار شهیدان نشان دهد و تشنگی روز عاشورا را یادآور شود.

نقش موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی

موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی در راستای جمع آوری نذورات محرم برای کمک به ایتام گام بر می دارد. این موسسه امکان پرداخت و اعطای نذورات را به شیوه عالی فراهم خواهد کرد. همان طور که می دانید نذر می تواند به شیوه های گوناگون پرداخت شود. ضمن اینکه به موارد مختلفی نیز تعلق می گیرد.اهداء نذورات محرم به ایتام می تواند به شکل دسته جمعی نیز انجام شود. این نذورات دسته جمعی بسیار مورد توجه بوده و تاثیر فرهنگی بالایی دارد. کودکان باید از افراد مشارکت کننده در این حرکت دسته جمعی باشند تا از همان سنین کودکی نیز با مفهوم نذری و اهمیت آن در جامعه آشنا شوند. البته این نذورات باید در راستای رضایت حق و انجام کار نیک شکل بگیرند.(کمک به ایتام و نیازمندان

کمک به ایتام و نیازمندان

نذورات محرم امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا قطعاً شکل دیگری خواهد داشت. در واقع بسیاری از افراد از شکل گیری تجمعات گریزان هستند. بنابراین موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی اعطاء نذورات محرم برای کمک به یتیمان را به شما پیشنهاد می کند. در این صورت هم از شیوع ناخواسته بیماری جلوگیری می شود و هم نذورات شما در مراکز مناسبی توزیع خواهد شد. قطعاً ایتام و مراکز بهزیستی گزینه خوبی برای دریافت نذورات می باشند. این نذورات می توانند در نوع نقدی و غیر نقدی دریافت شوند.

اهمیت نذر در دین اسلام

برای روشن شدن اهمیت نذر می توان به نذر حضرت مریم(س) اشاره کرد. این حضرت برای اینکه فرزندش عیسی خدمتگزار خانه خدا شود، نذر کرد. این بانوی پاک برای ادای نذرش به پیشگاه خداوند روزه سکوت گرفت. نذر و کمک کردن به ایتام مختص دین اسلام نیست. این دو کار نیک در راستای هم در بسیاری از کشورها و ادیان به طرق مختلف انجام می گیرند. گذشتگان دینی ما نیز برای اجابت خواسته های خود نذر می کردند.

کمک به ایتام و نیازمندان

متاسفانه در حال حاضر فرهنگ سازی در مورد ادای نذر به خوبی انجام نشده است. در واقع ادای دین در جامعه باید برای اقشار کم درآمد و محروم همچون یتیمان و افراد بی بضاعت باشد. حال آن که در حال حاضر توزیع نذورات و اطعام ایام محرم در میان اقشار ثروتمند انجام می گیرد. این در حالی است که نیاز اقشار محروم با توجه به شرایط اقتصادی سخت جامعه بسیار بیشتر و مهم تر می باشد. همچنین هدف از توزیع و ادای نذورات در ایامی همچون محرم نیز کمک به فقرا و ایتام و مرتفع کردن اوضاع مالی و زندگی آن ها است.(کمک به ایتام و نیازمندان)

هدف از نذورات در اسلام چیست؟

اهداء نذورات محرم به ایتام نیز به عنوان یک کار اخلاقی، فرهنگی و دینی است و هدف فردی که نذری می دهد، صرفاً رسیدن به ثواب نیست. بلکه این فرد در راستای رضایت الهی به فکر بهبود وضع افراد ناتوان و محروم جامعه می باشد. روایات اسلامی و آیات قرآنی نیز از مسئله نذورات و کمک به ایتام به شکل آشکارا صحبت می کند. در واقع در این نوع روایات از نذر به مانند یک تعهد میان حضرت دوست و انسان یاد می شود. از این رو با نذر کردن فرد کار نیک انجام می دهد و در ازای آن حاجت روا می گردد.

کمک به ایتام و نیازمندان

در صورتی که فرد نذر کند، باید بر روی تعهد و مسئولیت خود باقی بماند و آن را تا مدتی که تعیین کرده دنبال نماید. در واقع می توان گفت با نذر کردن تکلیف شرعی بر گردن فرد گذاشته می شود. بنابراین بهتر است همواره نذورات در خور توانایی و اراده خود تعیین کنید. چون در این صورت برای انجام آن ها دچار سختی و مشکل نخواهید شد.

نذورات دریافتی ماه محرم برای ایتام

کمک کردن به ایتام فقط در راستای اطعام انجام نمی گیرد. مراکز بهزیستی برای اجرای سایر امور مربوط به عزیزان نیاز به مساعدت و همراهی دارند. کمک به تحصیل، کمک های درمانی، کمک های آموزشی و سایر حمایت ها می تواند به عنوان نذر فردی یا جمعی باشد.

کمک به ایتام و نیازمندان

اموری که برای نذر مورد توجه قرار می گیرند، باید به شکل حلال و مشروع باشند. کمک به یتیمان و گام برداشتن در جهت خوشحالی آن ها از نذور حلال و شرعی بوده و ثواب اخروی بسیاری نیز دارد. تاثیر اجتماعی نذورات محرم برای کمک به ایتام را نمی توان نادیده گرفت. با کمک به یتیمان می توان این خدمت رسانی را به شکل یک فرهنگ اسلامی در آورد و سایر افراد و خیرین را به این موضوع مهم ترغیب نمود. برای پیدا کردن نیازمندان واقعی و مستحق نیازی نیست که مسافت زیادی را طی نمایید. موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی گزینه خوبی برای ادای این نذورات می باشد.

شرایط ادای نذر

برای ادای دین و نذر کلیه شرایط و قوانین را در نظر بگیرید. نذور پرداختی نباید به شکل شبهه دار باشند. بنابراین قبل از این ادای دین، هر نوع شبهه ای را از آن برطرف نمایید. ادای نذورات مختص دهه اول محرم نیست. بلکه شما عزیزان می توانید این نذورات را به شکل پراکنده در ایام محرم توزیع نمایید. در این صورت از تراکم بیش از اندازه نذری و اسراف در دهه اول محرم نیز جلوگیری خواهد شد.برای ادای نذری ها نیاز به یک برنامه ریزی دقیق و مدیریت صحیح خواهید داشت. در این صورت عملکرد و تاثیر اجتماعی آن را به شکل مطلوب مشاهده خواهید کرد.

کمک به ایتام و نیازمندان

نذری دادن اگر چه ظاهراً تاثیر چندانی بر روی افراد نخواهد داشت اما این موضوع تاثیر بسیاری بر روی نگاه اجتماعی به این فرهنگ پسندیده خواهد داشت. فرهنگ نذورات محرم از جایگاه مهمی برخوردار است و بسیار ارزشمند می باشد اما باید توجه داشته باشید که این نذورات باید به مصرف کامل برسند. از اسراف در این امور جلوگیری شود. این موضوع در ایام محرم به فراوانی دیده می شود. خیرین زیادی در این ایام برای کمک رساندن به دیگران(کمک به ایتام و نیازمندان) پیش قدم می شوند و هزینه زیادی می نمایند. امسال نیز با توجه به شرایط به وجود آمده و پرهیز از اسراف بهتر است کمک به یتیمان را به شیوه های گوناگون اجرا نماییم.

اگر نذری برای کودکان یتیم دارید، بهتر است این نذر پرداخت هزینه های تحصیل، زندگی و … یک یتیم باشد. این موضوع سبب آینده درخشان چندین کودک یتیم خواهد شد. ضمن اینکه سبب افزایش اعتماد به نفس آن ها می گردد. در نهایت از اسراف در ماه محرم و شیوع بیماری کرونا نیز جلوگیری به عمل می آید و شما نیز از نجات یک انسان احساس رضایت و شادمانی بی نظیر خواهید داشت.

برخی از ایتام و نیازمندان تحت پوشش موسسه خیریه و ایتام رضوی که نیاز به کمک دارند

حمایت

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مارا حمایت کنید.
عضویت
از اینکه در یاری رساندن به کودکان بی سرپرست همراه ما هستید سپاسگزاریم.
close-link
حمایت
close-image