موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی
شماره ثبت : 14371

کمک به ایتام ازدیدگاه امام علی(ع)

کمک به ایتام ازدیدگاه امام علی(ع)

کمک به ایتام از دیدگاه امام علی (ع)
کمک به ایتام ازدیدگاه امام علی(ع)، در جامعه­ای که مسلمان اکثریت هستند و پیرو مکتب شیعه، کاملا بدیهی است  که در اولیت برنامه ­های خیریه هر خانواده­ای باشد.

ما در ایران زندگی میکنیم در کشوری که امام علی علیه‌السلام  امام محبوبی است که حتی در بعضی روزها بارها با بردن نام این امام از او مدد میجوییم، لذا طبیعی است در چنین شرایطی تنها بردن نام امام علی نمیتواند کافی باشد.

کمک به ایتام از دیدگاه امام علی(ع)
امام علی علیه‌السلام مرد بزرگی بود با افکاری روشن؛ حضرت تنها به تامین امور مادی کودکان بی سرپرست توجه نمیکردند، ایشان در کنار تامین نیازهای اولیه مادی برای ایتام به محبت و رسیدگی به آنان نیز تاکید داشتند.

طبق روایات، امام همان طور که در جنگ اوری و حکومت داری سعی میکردند الگو باشند در زمینه اکرام ایتام نیز با رفتار خود و با عملی کردن به کمال توصیه هایشان نیز الگو بودند. به طوریکه اغلب اوقات کودکان یتیم را در آغوش میگرفتند و با نوازش و دلجویی به آنان محبت مینمودند. بر طبق یکی از روایات که راوی آن ابن طفیل است امام علی علیه‌السلام با دستان خود غذا در دهان کودکان یتیم قرار میدادند،ایشان آنقدر کودکان بی سرپرست را نوازش میکردند و محبت نشان میدادند که حتی یاران امام تحت تاثیر قرار میگرفتند و دوست داشتند جای این کودکان باشند تا مورد این همه لطف و محبت امام باشند.

پرداخت انلاین


!!!توجه داشته باشید مبالغ باید بصورت اعداد انگلیسی وارد شود.!!!
جهت پرداخت آنلاین می توانید از طریق تکمیل فرم زیر اقدام نمایید.
فیلد هایی که با ستاره مشخص شده پر کردن آنها ظروری است
دقت کنید تمامی مبالغ به تومان میباشد.
مبالغ اهدایی شما باید بیش تر از 1000 تومان باشد.

روش کمک به اکرام ایتام
روش کمک به اکرام ایتام

امام علی علیه‌السلام پیشرو کمک به ایتام سادات

نهج البلاغه کتابی است از حضرت علی علیه‌السلام که دستان هر خواننده ای را میگیرد و او را گام به گام در راه انسایت به جلو میبرد؛ این کتاب انسان ساز اجتماعی که وصایای حضرت را نیز دربر میگیرد یکی از منابعی است که بعد از گذشت ۱۴۰۰ سال هنوز هم جدا از مذهب و دین افراد به هر کسی پندهایی میدهد که انسانیت ناب در او تجلی یابد.

در راستای کمک به اکرام ایتام و مخصوصا کمک به ایتام سادات بر خود لازم دانستیم به پندهای امام اول مسلمین در این کتاب بزرگ استناد کنیم باشد که پیروان صدیقی شویم.
*امام علی علیه‌السلام در وصیت نامه صفحه ۴۷ نهج البلاغه فرموده اند؛ اَلله اَلله فی الأَیتامِ! فلا تَغُبّوا اَفواهَهُم و لایَضیعُوا بِحضَرِتَکُم. در این حدیث ایشان تلنگری میزنند به همه افراد جامعه که از خدا بترسند و مراقب باشند کودکان یتیم گرسنه نمانند؛ ایشان هشدار میدهند که باید همه حواسشان را جمع کنند که حق این کودکان در میان آنها ضایع نشود.

کودکانی که یتیم هستند جز خداوند کسی را ندارند که از آنان دفاع کند و از تضییع حق آنان جلوگیری کند، لذا با تکیه بر همین اصل است که امام همه افراد را مسئول میداند و هشدار میدهد که حواسشان به این کودکان باشد.

کارهای انسان دوستانه همیشه مورد توجه همه انسانها در سراسر دنیاست کارهایی که تنها نیازهای طرف کمک شونده را رفع نمیکند، بلکه روح کسی را که کمک میکند تلطیف مینماید. ما همه نیاز داریم گاهی تنها با قلبمان رفتار کنیم، از چیزهایی که داریم بگذریم و به جای آن آرامش و حس عالی را تجربه نماییم. در صدر این گونه اقدامات کمک به اکرام ایتام میباشد کاری که پلی میشود مابین دل کمک کننده و دل پاک این کودکان. در این میان کمک به ایتام سادات نیز باتوجه به انتساب دینی که دارند خود بر حس معنوی کار بیشتر می افزاید.

در حدیث دیگری از امام علی علیه‌السلام در ارتباط با تکریم ایتام در فهرست غرر صفحه ۴۳۱ آمده است مِنْ أفضَلِ البِرِّبِرُّ الأَیتامِ. این حدیث نیز میگوید احسان و نیکوکاری در حق یتیمان از والاترین نیکوکاریها است.

اگردقت کنیم میبینیم کارهای نیکوی زیادی وجود دارد؛اما درمیان آنان دیدن لبخندهای یک کودک یتیم وتنها، شادی عجیبی رادرما پدید نمی آورد.در روایات امده است که امام شبها به خانه نیازمندان ویتیمان سرکشی میکردند وبرای آنهاغذا میبردندوبسیارمحبت مینمودند.

کمک به ایتام سادات در موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی 

 

کمک به اکرام ایتام تنها مادی نیست؛ کفش و لباس و غذا تنها نیاز کودکان نیست، آنان نیاز آموزشی دارند، نیاز معنوی و عاطفی دارند. گاهی تصور اینکه کمک تنها مادی است جلوی بسیاری از افراد که مشکلات مادی دارند گرفته میشود، در صورتیکه  باید توجه داشت  با یاد دادن  یک مهارت و یا حرفه به آنان میتوان کمک کرد. آنان نیز باید بتوانند در آینده برای خود اشتغال ایجاد کنند.

 کودکان یتیم نیاز عاطفی  نیز دارند با مهربانی و محبت میتوان آنان را اکرام کرد.

از امام اول مسلمانان روایت است اِرحَموا الأرْمَلَهَ وَ الیَتیمَ. در این حدیث تاکید بر مهربانی و شفقت با بیوه زنان  و یتیمان است.

کشیدن یک دست نوازشگر، گفتن یک جمله محبت آمیز و یا گفتن یک جمله دلگرم کننده هزینه­ای برای کسی ندارد؛ اما مانند کاشتن یک شاخه گل در قلب یک کودک تنهاست. شاید با یک گل بهار نشود، ولی قطعا دنیای او زیباتر میشود. شاید تعدادی نه پول دارند و نه تخصص ویژه­ای؛ اما یاد دادن یکی از درسهای کتب درسی به ایتام و یا خواندن کتاب و یا شعر  برای ایتام خردسال خود کمک به کودکان و به خصوص کمک  به ایتام سادات است.

 روش کمک به ایتام سادات

 همه پدر و مادرها برای فرزندان خود بهترینها را آرزو دارند اگر همه ما این آرزو را  برای کودکان یتیم دیگران نیز  داشته باشیم نیاز نیست تنها کمک مادی کنیم. حدیث است از امام اول مسلمانان که اَدِّبِ الیَتیمَ مِمّا تُؤَدِّبُ بِهِ وَلَدکَ، به معنی اینکه فرزند خود را همانگونه که  تربیت میکنی طفلان یتیم را نیز همانگونه تربیت و ادب کن. او از ما میخواهد فرقی قایل نشویم و برای همه بهترین­ها را بخواهیم.

 

در یکی از روایات  آمده است  امام علی علیه‌السلام  وقتی فهمید زن تهیدستی غذایی برای دادن به فرزندانش ندارد، شبانه به خانه آن زن رفت  و برای آنها مواد غذایی برد، سپس برای خندان کودکانی که از شدت گرسنگی گریه میکردند دور اتاق گشت و بع بع کرد. او کسی نبود که از شکستن غرور و ابهت خود برای شاد کردن کودکان یتیم چشم پوشی کند. امام خلیفه مسلمین در آن زمان بود که مقام و قدرت داشت، در جنگ آوری هم ابهتی برای خود داشتند که لرزه بر دل دشمنان اسلام می­انداخت؛ اما همه اینها سبب کبر و فخر او نشدند تا جلوی کمک به اکرام ایتام را بگیرند.

در مسند قدرت بودن همشه میتواند انسان را وسوسه نماید حقوق ضعیفترها را رعایت نکند حق و حقوقشان را پایمان نماید، از انان به راحتی بگذرد، وسوسه همیشه وجدان انسانها را میتواند بپوشاند. یتیمان از آنجایی که به علت صغر سنی و یا مالی و یا پشتیبانی ضعیفتر از صاحبان قدرت میتوانند باشند، لذا بیشتر میتوانند مورد ظلم و اجحاف قرار گیرند. امام اول ما باتوجه به همین واقعیت تلخ بود که در فهرست غرر صفحه ۴۳۱ به رعایت حقوق یتیمان تاکید کرده­اند و فرموده­اند حقوق  یتیمان را رعایت کنید تا حقوق فرزندان شما رعایت شود.

مواد غذایی اهدایی به ایتام و نیازمندان
مواد غذایی اهدایی به ایتام و نیازمندان

مَن رَعَی الاَیتامَ رُعِیَ فی بَنیهِ.

ایشان وقتی بر مسند قدرت اول مسلمین بودند از ظلم در حق ضعیفان و یتیمان پرهیز میکردند و با عدالت رفتار مینمودند. شاید ظلم کردن و نادیده گرفتن حقق یتیمان و ضعفا راحتتر باشد؛ اما باید به خاطر سپرد از یک سو  به همان نسبت عذاب برای آن شدیدتر است و از سوی دیگر دنیا دار مکافات است.

  در همین راستا حدیث دیگری از امام علی علیه‌السلام  وجود دارد تا دار مکافات بودن دنیا را بیشتر یاداوری نماید؛

 أحَسِنوا فی عَقِبِ غَیرِکُم تُحسَنوا فی عَقِبِکُم

در این حدیث گفته میشود اگر میخواهید با بازماندگان شما به نیکی رفتار کنند با بازماندگان دیگران به خوبی رفتار کنید. این حدیث به همه تلنگر میزند که مرگ سرنوشتی گریزناپذیر است، لذا اگر کسی برای نسل خود خوبی میخواهد باید با نسل دیگران خوب باشد. چیزی را که برای خود میپسندیم باید برای دیگران نیز همان را بپسندیم.

 کمک به ایتام سادات و اکرام آنان

 

کمک به ایتام سادات  و در کل همه ایتام خیر و برکت برای کمک کننده­ها به همراه دارد و در عوض آن ظلم و ستم در حقشان سبب نزول عذاب و زوال نعمت است، به طوریکه مولی امیرالمؤمنین علیه‌السلام در فهرست غرر فرموده ­اند؛

 ظَلْم الیَتامی والاَیامی یَنزِلُ النِّقَمَ و یَسلُبُ النِّعَمَ أَهلَها

 این حدیث هشدار میدهد ظلم و ستم در حق ایتام و زنان بی سرپرست سبب نزول عذاب و زوال نعمت ظالمان میگردد.
  و در جای دیگری نیز فرموده­ اند

 ظُلْمُ الیِتَامی و الإمآءِ یُنزِلُ النِّقَمَ وَ یَسلُبُ النِّعَمَ أَهلَها

در هر  دو حدیث تاکید بر این است ظلم هیچ­گاه توسط خداوند نادیده گرفته نمیشود، مخصوصا اگر این ظلم در حق افراد بی­پناهی چون یتیمان و زنان بیوه باشد.

حدیث درباره کمک به ایتام
حدیث درباره کمک به ایتام

حدیث دیگری را در رابطه با کمک به اکرام ایتام برای نشان دادن اهمیت موضوع لازم میدانیم از امام علی ذکر نماییم؛

 بِروّا ایتامَکُم وَ واسُوا فُقراءَکُم وَارْفِقوا بِضُعفائِکُم

این  حدیث نیز به رافت و مهربانی در حق ضعغا و یتیمان تاکید دارد و توصیه به مواسات با انان است.
 و اما کلام آخر ؛ اکرام واقعی در حق ایتام به دور از ریاکاری هر جامعه­ای را برای همه سالم و پاکیزه میکند و ظلم و ستم هر کشوری را به نابودی میکشد.

کمپین عید قربان، اهدای گوشت قربانی به کودکان بی سرپرست
حمایت

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مارا حمایت کنید.
عضویت
از اینکه در یاری رساندن به ایتام همراه ما هستید سپاسگزاریم.
close-link
کمپین عید قربان، اهدای گوشت قربانی به کودکان بی سرپرست
حمایت
close-image