موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی
شماره ثبت : 14371

خیریه برای سالمندان چه می‌کند

خیریه برای سالمندان چه می‌کند

خیریه برای سالمندان چه می‌کند

کمک به سالمندان یکی از الزامات اجتماعی به حساب می‌آید و برای دستیابی به جامعه‌ای سالم نیاز است این بخش از افراد جامعه نیز مورد توجه قرار گرفته و شرایط زندگی آنها همچون سایرین استاندارد‌های لازم را داشته باشد.در این مقاله سعی شده که به شما خیرین گرامی توضیح دهد خیریه برای سالمندان چه می‌کند . اما آنچه گاه مشاهده می‌شود این است که سالمندان از خانواده خود طرد شده و توان مراقبت از خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل مراکز خیریه متعددی جهت نگهداری از این افراد به وجود آمده‌اند و شرایطی برای آنها مهیا می‌کنند که بتوانند زندگی مطلوبی داشته باشند. خیریه برای سالمندان چه می‌کند ،خیریه اقدامات متعددی برای سالمندان انجام می‌دهند که در ادامه با نمونه‌هایی از آنها آشنا می‌شوید.

ارائه خدمات پزشکی

یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که سالمندان با آن رو به رو هستند انواع بیماری‌های جسمانی و روحی است؛ از همین رو عموم سالمندان حاضر در آسایشگاه‌های خیریه نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند. این مراکز با حضور برنامه‌ریزی شده پزشکان، شرایطی را مهیا می‌سازند که تمامی سالمندان بتوانند از خدمات پزشکی بهره‌مند شده و درمان‌های مورد نیاز خود را دریافت نمایند. از همین رو گاها برخی از پزشکان به صورت داوطلبانه در زمانبندی‌های مشخص به این مراکز مراجعه کرده و خدمات پزشکی ارائه می‌دهند.

ارائه خدمات تفریحی و سرگرمی

عموما سالمندان با احساس تنهایی، پوچی،ناامیدی و… رو به رو می‌شوند که آنها را به سمت ابتلا به افسردگی پیش می‌برد، از همین رو یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در مراکز خیریه نگهداری از سالمندان انجام می‌گیرد این است که برنامه‌های تفریحی و سرگرمی متعددی ایجاد شده و مسئولان این موسسات ایجاد یک محیط شاد و مفرح را در دستور کار خود قرار می‌دهند. برگزاری مراسم‌ها گوناگون مانند اعیاد ملی و مذهبی، استفاده از موسیقی، نمایش فیلم و… همگی از اقدامات این موسسات است.

برگزاری کلاس‌های خلاقیت

یکی از اقدامات موثر برخی از موسسات خیریه نگهداری از سالمندان که با هدف تقویت قوای ذهنی آنان انجام می‌گیرد، برگزاری کلاس‌های آموزشی مبتنی بر خلاقیت است. کلاس‌هایی چون نقاشی، خطاطی، حل مسئله، سفالگری، قالی بافی، گل کاری و… کلاس‌هایی هستند که سالمندان را به سمت انجام فعالیت‌های ذهنی و گاه جسمی ترغیب کرده و روحیه آنها را تقویت می‌کنند.

خیریه برای سالمندان چه می‌کند

خیریه برای سالمندان چه می‌کند

نگهداری از سالمندان معلول

بسیاری از سالمندان در این مراکز علاوه بر مشکلات جسمانی وابسته به شرایط سنی، دچار معلولیت‌های گوناگون نیز هستند که همین امر این افراد را در انجام بسیاری از کارهای روزمره ناتوان می‌سازد. مراکز خیریه نگهداری از سالمندان در یکی از اصلی‌ترین اقدامات خود، از سالمندانی مراقبت می‌کنند که دارای معلولیت‌های جسمانی بوده و از انجام هر عملی ناتوان هستند.

تهیه لوازم زندگی

سالمندان نیز مانند سایر افراد این جامعه نیازهای اولیه‌ای دارند که در آسایشگاه‌های خیریه و عموما توسط خیرین تامین می‌شوند. این وسایل عبارتند از البسه، ظروف، مواد خوراکی، تخت، لوازم بهداشتی، لوازم مراقبتی و…

حفظ بهداشت فردی

سالمندان به دلیل کاهش قوای جسمانی خود در برای آلودگی‌ها حساسیت بیشتری نسبت به سایرین دارند از همین رو موسسات خیریه تلاش بسیار زیادی در جهت بهداشت محیط و همچنین بهداشت فردی سالمندان انجام می‌دهند. استحمام، تعویض مداوم البسه و ملحفه‌ها، بهداشت محیط زندگی سالمندان و… مواردی هستند که از اولیت‌های یک مرکز خیریه نگهداری از سالمندان به حساب می‌آید.

خدمات روانشناسی

رسیدن به آرامش و اطمینان و همچنین رهایی از افسردگی یک امر بسیار مهم در آسایشگاه‌های سالمندان محسوب می‌شود. دوری از خانواده، ناتوانی‌های جسمانی، بیکاری، عدم استقلال فردی، احساس تنهایی و گاه پوچی می‌تواند سالمندان را به سمت تفکرات منفی و گاه افسردگی پیش ببرد از همین رو عموم آسایشگاه‌های خیریه سالمندان با ارائه خدمات روانشناسی سعی می‌کنند این افراد را از منظر روحی مورد توجه قرار داده و تقویت کنند.

ارائه تغذیه مناسب به سالمندان

سالمندان عموما به دلیل شرایط جسمانی خود، رژیم‌های غذایی ویژه‌ای دارند. این افراد علاوه بر نیاز به مواد غذایی مقوی، محدودیت‌هایی نیز دارا هستند که مسئولان آسایشگاه‌های خیریه با توجه به این محدودیت‌ها، تغذیه این افراد را تعیین کرده و این نوع از خدمات خود را به صورت ویژه ارائه می‌دهند.

بر همین اساس نیز بسیاری از خیرین در این راه همراه آسایشگاه‌های خیریه سالمندان هستند و با تهیه مواد غذایی مناسب، سعی دارند حمایتی در مسیر تغذیه این افراد انجام دهند.

کمک به سالمندان

کمک به سالمندان

برخی از سالمندان تحت پوشش موسسه خیریه و ایتام رضوی که نیاز به کمک دارند

کمپین عید قربان، اهدای گوشت قربانی به کودکان بی سرپرست
حمایت

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مارا حمایت کنید.
عضویت
از اینکه در یاری رساندن به ایتام همراه ما هستید سپاسگزاریم.
close-link
کمپین عید قربان، اهدای گوشت قربانی به کودکان بی سرپرست
حمایت
close-image