نیکوکار عزیز! درصورتیکه تمایل به مشارکت در کمپین نوروزی را دارید لطفا کلیک کنید.

خیریه برای سالمندان چه می‌کند (کمک به سالمندان)

  1. خانه
  2. »
  3. مطالب
  4. »
  5. خیریه برای سالمندان چه می‌کند (کمک به سالمندان)
کمک به سالمندان ، اقدامات خیریه برای سالمندان

خیریه برای سالمندان چه می‌کند؟

موسسه خیریه وایتام بنی هاشم رضوی : خیریه برای سالمندان چه می‌کند ، کاش در آرمان‌ شهری زندگی می‌کردیم که کمک به سالمندان به فعالیت مؤسسات خیریه ارتباطی نداشت. جایی که هیچ سالمند تنهایی برای گذران روزهای آخر عمر خود به این مؤسسات وابسته نبود.امّا متأسفانه از بد روزگار، امروزه افراد مسن فراوانی بدون همدم، خانواده یا پشتیبان هستند و چشم امیدشان به دستان پرمهر خیرین حمایت از سالمندان است.لذا مراکز متعددی مانند موسسه خیریه وایتام بنی هاشم رضویبخشی از خدمات خود را برای کمک به سالمندان اختصاص می‌دهند تا در کنار سالمندان باشیم. اوّلین و مهم‌ترین اقدام آنان نیز تأمین سرپناه و مأمنی برای آسایش این عزیزان است.در آسایشگاه خیریه تلاش می‌شود تمام نیازهای سالمندان اعم از خوراک، پوشاک و وسایل مورد نیاز زندگی تأمین شود.در کنار آن، به نیازهای خاص سالمندان نظیر خدمات پزشکی و توانبخشی، تهیه داروها و خدمات روانشناسی نیز به صورت تخصصی پرداخته می‌شود.در واقع مؤسسات خیریه به حد وسع خود می‌کوشند سالمندان، روزهای پایانی عمر خود را در نهایت آرامش و شادی سپری کنند.البته باید این گفت این مؤسسات واسطه‌ای بین نیکوکاران و افراد مسن نیازمند هستند. زیرا تمامی خدمات آنها از تأمین نیازهای روزمره سالمندان گرفته تا ارائه خدمات پزشکی به سالمندان و تهیه داروهای آنان از کمک‌های مردمی تأمین می‌شود.ما در این مطلب با بیان مشروح خدمات خیریه برای سالمندان می‌کوشیم سهم تک تک افراد جامعه در کمک به سالمندان را یادآوری کنیم.

رفع نیازهای اساسی سالمندان ( اقدامات خیریه برای سالمندان )

خیریه برای سالمندان چه می‌کند ،مراکزی مانند موسسه خیریه وایتام بنی هاشم رضوی در گام اوّل تأمین نیازهای اساسی مددجویان خود به بهترین نحو را در دستور کار قرار می‌دهند. تهیه این اقلام که از طریق کمک‌های مردمی تأمین می‌شود در راستای حفظ سلامت جسمی و روحی مددجویان صورت می‌گیرد. مهم‌ترین اقلام موردنیاز مؤسسات خیریه عبارتند از:

کمک به سالمندان ، خدمات پزشکی به سالمندان

لوازم مورد نیاز زندگی

تبدیل آسایشگاه به مکانی امن و راحت برای زندگی سالمندان نیاز به تأمین حداقل امکاناتی دارد. تهیه لوازمی مانند تخت، لوازم خواب و وسایل سرمایشی و گرمایشی برای تجهیز آسایشگاه خیریه ضروری است.

مواد غذایی

تغذیه سالم برای سالمندان مقوله‌ای است که هرگز نباید آن را نادیده گرفت.بنابراین در آسایشگاه خیریه برای تغذیه سالم سالمندان نیز برنامه‌ریزی خاصی صورت می‌گیرد.با توجه به قیمت بالای مواد غذایی سالم، تأمین موادغذایی مورد نیاز آسایشگاه نیز از چالش‌هایی است که مسئولین خیریه با آن مواجه هستند. در این زمینه همکاری تولیدکنندگان و کارخانجات موادغذایی بسیار مؤثر است.

مواد بهداشتی

حفظ بهداشت فردی سالمندان نیز از مواردی است که نیاز به توجه ویژه دارد.به خاطر ناتوانی سالمندان در حفظ بهداشت شخصی و اهمیت آن در سلامت سالمندان، هزینه و زمان زیادی صرف این کار می‌شود.تعویض مداوم البسه و ملحفه‌ها و نظافت محیط نیازمند تأمین مواد بهداشتی و شوینده مورد نیاز است.

خدمات پزشکی سالمندان

خیریه برای سالمندان چه می‌کند ( یاری رساندن به سالمندان ) ، ضعف و ناتوانی در دوران سالمندی از مشخصه‌های طبیعی این دوران است.گرچه سبک زندگی فرد در جوانی و میانسالی می‌تواند عوارض جسمانی دوران پیری را کاهش دهد ولی به طور کامل آن را حذف نمی‌کند.بنابراین بیماری‌هایی نظیر فشار خون، دیابت، پوکی استخوان، مشکلات شنوایی و بینایی و درد مفاصل در میان سالمندان بسیار شایع است.بدیهی است یکی از نیازهای سالمندان، معاینات منظم پزشکی است.مراکز خیریه به لطف پزشکان نیکوکار این سرزمین در ارائه خدمات پزشکی به سالمندان از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند. هریک از افراد در این مراکز دارای پرونده پزشکی کامل بوده و مسیر درمان او مطابق با توصیه پزشک متخصص دنبال می‌شود.ارائه خدمات پزشکی سالمندان بر حسب امکانات و شرایط موجود در مؤسسات خیریه گوناگون، یکسان نیست.برخی از آنها از پزشک مقیم در مؤسسه بهره‌مند هستند و برخی دیگر از ویزیت رایگان و دوره‌ای پزشکان مختلف برای کمک به سالمندان خود استفاده می‌کنند. با این وجود کمک به تهیه دارو برای سالمندان، یا پرداخت کمک هزینه‌های پزشکی سالمندان و کمک به تهیه وسایل توانبخشی برای خیریه نقش بسزایی در بهبود ارائه خدمات پزشکی به سالمندان در این مراکز دارد.علاوه بر آن در مواردی که سالمندان نیاز به اقدامات درمانی خاصی مانند عمل جراحی دارند تأمین هزینه درمان آنها نیز با کمک خیرین، پزشکان و مراکز درمانی صورت می‌گیرد.

خدمات روانشناسی سالمندان

خیریه برای سالمندان چه می‌کند ، شرایط گریزناپذیر دوران پیری، تأثیرات مستقیمی بر روان افراد سالمند دارد.ناتوانی و عدم استقلال شخصی به تنهایی برای افسرده کردن یک سالمند کافی است.حال اگر دوری از خانواده، تنهایی، احساس پوچی و ترس از آینده نیز به آن اضافه شود بدون تردید این فرد نیاز به حمایت روانی ویژه دارد.بنابراین خدمات روانشناسی برای کمک به سالمندانی که در مؤسسات خیریه زندگی می‌کنند یک ضرورت محسوب می‌شود.مهم نیست فرد سالمند بیرون از اینجا فرزند و خانواده‌ و آشنایی دارد یا از تنهایی و بی‌کسی به این مرکز پناه آورده به هر صورت زندگی در این مکان غریب به خصوص در ابتدای امر برایش بسیار دشوار است. به همین دلیل در این مراکز تلاش می‌شود با ارائه خدمات روانشناسی به سالمندان، نیازهای روحی سالمندان نیز تأمین شود. برخی از اقدامات این مراکز در راستای حمایت روانی سالمندان به قرار زیر است:

بکارگیری مددکاران حرفه‌ای

مهم‌ترین نکته در مراقبت از سالمندان، درک شرایط روحی و برخورد مناسب با آنان است.در شرایطی که بسیاری از فرزندان توانایی ایجاد ارتباط با پدر و مادر سالمند خود را ندارند مددکاران مراکز خیریه کار بسیار دشواری را برعهده می‌گیرند تا حمایت از سالمندان را برعهده داشته باشند. ضعف و ناتوانی دوران پیری و وابستگی افراد مسن به دیگران، روحیه آنان را بسیار حساس و شکننده می‌سازد.در نتیجه فردی که مراقبت از سالمند را بر عهده می‌گیرد اگر آموزش‌های لازم را در این زمینه کسب نکرده باشد هم خود آسیب می‌بیند و هم به فرد سالخورده از لحاظ روحی لطمه می‌زند.در نتیجه بکارگیری پرستاران و مددکاران حرفه‌ای و صبور در مراکز خیریه برای حفظ سلامت روانی سالمندان ضرورت دارد.آنها ضمن تکریم سالمندان به رفع نیازهای آنها حمایت از سالمندان می‌پردازند تا هر دو از معاشرت با یکدیگر لذّت ببرند.

برنامه‌های ورزشی

ضعف جسمانی و حرکتی از مهم‌ترین عوامل ایجاد افسردگی در سالمندان است.سکون و عدم تحرک سالمندان نیز مشکلات حرکتی آنها را افزایش می‌دهد.لذا در مراکز نگهداری سالمندان حمایت از سالمندان با استفاده از توصیه متخصصین، برنامه‌های ورزشی خاص سالمندان اجرا می‌شود.اجرای حرکات ورزشی سبک به صورت دسته‌جمعی به سادگی موجب ایجاد نشاط در سالمندان می‌شود.

برنامه‌های سرگرمی

به طور کلی حضور در جمع برای حفظ سلامت روانی سالمندان ضرورت دارد. از این رو مراکز نگهداری سالمندان و حمایت از سالمندان مناسبت‌های ملّی و مذهبی را بهانه‌ای برای دور هم جمع شدن سالمندان قرار می‌دهند.اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری، فضایی مفرح برای سالمندان ایجاد می‌کند تا حداقل برای ساعاتی درد و رنج خود را فراموش کنند.

برنامه‌های آموزشی

تحلیل قوای ذهنی از دیگر مشکلات رایج در دوران پیری است.متخصصان هر گونه تلاش برای تقویت قوای ذهنی سالمندان را در کاهش مشکلاتی نظیر آلزایمر مؤثر می‌دانند.ضمن این که مهارت‌ها و چالش‌های جدید، حس مفید بودن را در سالمندان ایجاد می‌کند.بنابراین کلاس‌های آموزشی مبتنی بر خلاقیت مانند خطاطی، نقاشی، سفالگری و حتّی فعالیت‌هایی مانند گل‌کاری و باغبانی برای سالمندان بسیار مفید است.

برنامه‌های جمعی

یکی از مزایای مغفول مانده مراکز نگهداری از سالمندان حضور در میان هم‌سالان است تا در کنار سالمندان باشیم. در شرایطی که بسیاری از افراد مسن در خانه و خانواده خود حساس تنهایی می‌کنند کنار سالمندان باشیم در این مراکز، سالمندان می‌توانند از معاشرت با هم‌سالان خود لذّت ببرند.برگزاری برنامه‌های جمعی و تلاش برای ایجاد مودت و دوستی بین سالمندان از دیگر اقدامات این مراکز است.نقل خاطرات و تجارب مشترک از جمله مواردی است که تأثیر بسیار خوبی بر سلامت روانی سالمندان دارد.

کمک به سالمندان ، اقدامات خیریه برای سالمندان

خدمات خاص مراکز نگهداری سالمندان

اقدامات خیریه برای سالمندان ، مراقبت از سالمندان معلول و یا بیماران خاص بدون تردید یکی از مهم‌ترین موسسه خیریه وایتام بنی هاشم رضوی است.زیرا مراقبت از این افراد مستلزم زحمت و هزینه فوق‌العاده‌ای است.هریک از این افراد نیازهای و محدودیت‌های خاص خود را دارند که تنها صبر و توانایی مددکاران حرفه‌ای را می‌طلبد.بنابراین کمک به تهیه داروها و نیز تهیه وسایل توانبخشی این افراد از اقدامات بسیار مهم خیرین در قبال مراکز خیریه است. اگر منصف باشیم ذکر همین بخش از خدمات مراکز خیریه برای اثبات تلاش و فداکاری آنها و در نتیجه مشارکت در پرداخت کمک هزینه‌های پزشکی به آنها کافی است.

سالمندان را دریابیم

اگر هریک از ما این حقیقت را بپذیریم که دوران پیری حقیقت انکارناپذیر زندگی همه ماست جایگاه خاصی برای کمک به سالمندان در زندگی خود در نظر می‌گیریم. حقیقت این است که اغلب ما حتّی اگر مشغله خاصی نداشته باشیم صبر و توان کافی برای مراقبت از سالمندان را نداریم.حال مجموعه‌ای نظیر مؤسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی مسئولیت خطیر کمک به سالمندان جامعه را بر عهده گرفته است.وظیفه انسانی و مسئولیت اجتماعی ما حکم می‌کند به قدر وسع و توان خود برای حمایت از سالمندان از این مؤسسه تلاش کنیم تا کنار سالمندان باشیم.

کمک‌های نقدی و غیرنقدی و یا تلاش برای معرفی موسسه خیریه وایتام بنی هاشم رضوی به دیگران از جمله اقداماتی است که هریک از ما می‌توانیم در این زمینه انجام دهیم تا کنار سالمندان باشیم.امروزه با گسترش فضای مجازی و انواع و اقسام خدمات اینترنتی همه چیز آن قدر در دسترس است که بهانه‌ای برای کوتاهی در این زمینه وجود ندارد.زمینه برای کار خیر از هر لحاظی مهیاست. فراموش نکنید در کار خیر، میزان و مبلغ کمک شما اهمیتی ندارد مهم مشارکت در کار خیر و اثبات همدلی است.تجربه ثابت کرده هیچ تضمینی برای آینده، بهتر از دعای خیر سالمندان و نیازمندان نیست. پس سالمندان را دریابیم نه به خاطر نیازی که آنها دارند بلکه برای نیازی که تک تک ما به دعای خیر آنان داریم.

جستجو در سایت

پرداخت فوری

شماره حساب‌های موسسه

شماره کارت بانک ایران زمین

5057-8570-0001-2728

شماره حساب بانک ایران زمین

119-11-343-55-1

نیکوکار گرامی

باسلام و احترام

شما می‌توانید کلیه کمک‌های خود را به شماره کارت 5057-8570-0001-2728  کارت به کار نمایید.