نیکوکار عزیز! درصورتیکه تمایل به مشارکت در کمپین نوروزی را دارید لطفا کلیک کنید.

در شب یلدا چگونه به خیریه حامی سالمندان کمک کنیم

  1. خانه
  2. »
  3. مطالب
  4. »
  5. در شب یلدا چگونه به خیریه حامی سالمندان کمک کنیم
حامی سالمندان ، شب یلدا

در شب یلدا چگونه به خیریه حامی سالمندان کمک کنیم؟

شب یلدا رویدادی است که از دوران باستان هر ساله در تقویم ما ایرانیان جشن گرفته می‌شود. طولانی بودن این شب در واقع بهانه‌ای است برای باهم بدون بیشتر. در اصیل ترین حالت این شب باید در خانه بزرگ هر فامیل جشن گرفته شود که خود نشانه این است که اهمیت این شب به دیدار ما با خانواده ای است که مدتی از هم دور بوده ایم. سر زدن به والدین، کسانی که زمانی شب و روزشان را به ما اختصاص داده اند و اکنون تمام وقت تنها هستند. درگیری های زندگی گاهی ما را از والدین سالمند‌مان دور می کند اما این شب بهانه ای است که یادمان بیاید در خانه ای چشمانی منتظر ماست.

  با تمامی این اوصاف هنوز هستند چشمانی منتظر که انتظارشان پایان نمی پذیرد. سالمندانی که در کنار هم اما تنها روزگار می گذرانند. اعیاد و جشن ها میگذرند و این عزیزان جان به دور از فرزندانشان خاطرات گذشته را ورق می زنند. چه افکار مخربی که در این موقعیت ها از ذهنشان عبور می کند و آن‌ها را به سمت افسردگی و انزوا می برد. اما می توان با یک لبخند ساده یا شاخه گلی موجی از شادی برایشان به ارمغان آوریم. در شبی که برای جمع شدن انسان هاست بیایید کنار سالمندان باشیم.

حامی سالمندان ، شب یلدا

کنار سالمندان باشیم و با آن‌ها معاشرت کنیم

عده زیادی از افراد خیر در شب یلدا به فکر کمک به سالمندان می‌افتند و می خواهند به نحوی چینی از این پیشانی های خسته کم کنند. علاوه بر کمک های مالی که می توان به سرای سالمندان اهدا کرد؛ حضورمان چیزی است که می تواند مفیدتر باشد. برای کسانی که هر روز انتظار دوباره دیدن فرزندانشان را می کشند، حضور شما میتواند تداعی‌گر خانواده خودشان باشد و از میزان حس تنهایی‌شان کم کند. این حضور می تواند خیلی ساده رقم بخورد. کافی است با یکی از مراکز خیریه حامی سالمندان تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید که در این شب مهمان آنجا باشید. حضور شما می تواند برای افزایش روحیه آن‌ها بسیار مفید باشد.

چگونه سالمندان را شاد کنیم

بعد از اینکه تصمیم گرفتیم شب یلدا را در کنار سالمندان باشیم حال وقت آن است که تصمیم بگیریم برای حفظ روحیه آن‌ها در این شب چه فعالیت هایی انجام دهیم. ایجاد فضای شاد و اجرای برنامه های سرگرم کننده می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.  برنامه هایی مانند اجرای موسیقی، تئاتر یا اجراهای طنز و مفرح از جمله فعالیت های مناسب برای حمایت از سالمندان است. می توانید با همکاری سرای سالمندان به برگزاری هر چه بهتر این مراسم باستانی کمک کنید و به این نحو در شادی بخشی به سالمندان ساکن در آن شریک باشید.

چگونه سالمندان را شاد کنیم

اگر شما جزو افرادی هستید که دوست دارید این شب را حتما کنار خانواده‌تان باشید می تواند به همراه تمام اعضای خانواده خود به سرای سالمندان بروید و این حس را به آن‌ها بدهید که جزوی از خانواده شما هستند. این کار نه فقط کمک به سالمندان بلکه کمک به فرزندانتان هم هست. از زیباترین رابطه ها می توان به رابطه بین کودکان و سالمندان اشاره کرد. این دو گروه نه تنها به راحتی با هم ارتباط می گیرند بلکه این رابطه برای هر دوی آن‌ها بسیار مفید و موثر است.

نظر محققان در رابطه شادی سالمندان

طبق نظر محققان هم مکانی این دو گروهی می تواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای هر دو باشد. کودکان نیازمند توجه، محبت و زمان زیادی می باشند و بیشترین چیزی که سالمندان دارند زمان آزاد و محبتی فراوان است که می‌خواهند نثار دیگران کنند. امروزه به دلیل کاهش میزان فرزند آوری و همچنین کاهش ارتباط بین اقوام مخصوصا سالمندان باعث ایجاد خلاهایی در کودکان شده.

دانشجویان حامی سالمندان

علاوه بر حضور به عنوان یک خانواده کنار سالمندان؛ این کار می تواند به صورت فعالیتی از جانب گروه های دانشجویی و دوستانه انجام شود. دانشجویان همیشه جزو فعال ترین اقشار جامعه بوده اند. در شب های یلدا نیز این گروه حمایت از سالمندان را فراموش نکرده و هر ساله شاهد گروه های دانشجویی زیادی هستیم که با برنامه های شاد و متنوع این شب را برای سالمندان مفرح می‌سازند.

پاسخ به این سوال که چگونه سالمندان را شاد کنیم آسان است. حضور ما خود باعث شادی آن‌هاست اما همیشه می توان با نگاهی نو راهی جدید برای رسیدن به همان هدف یافت. خلاقیت همیشه از نشان های شاخص جوانان بوده است. برنامه هایی که توسط این گروه های حامی سالمندان اتفاق می‌افتد علاوه بر شادی هر بار متنوع و خلاقانه است. نباید فراموش کنیم که سالمندان یلداهای بسیاری دیده و در جشن های متعددی حضور داشته اند و این خلاقیت جوانان در زمینه برنامه ریزی می تواند برای آن‌ها هیجان انگیز و خوشایند باشد.

دوران جوانی از بهترین لحظات عمر انسان است و هر انسانی دوست دارد به آن دوره باز گردد. دوره ای که بیشترین میزان شور و هیجان و انگیزه زندگی را دارد. سالمندان می توانند با قرار گیری کنار این جوانان پر شور، به دوران گذشته خود باز گردند و برای ساعتی هم شده دوباره جوانی کنند. پس بیاید ما جوانان در این مناسبات سالمندان را دریابیم.

حامی سالمندان ، کمک به سالمندان

مدارس مهمان سرای سالمندان

وقت گذراندن فرزندان با پدربزرگ و مادرشان می تواند اثرات مثبتی در روحیه و اخلاق آنها داشته باشد. برای مثال می تواند باعث افزایش مسئولیت پذیری، اعتماد به نفس، صبر و مهربانی شود. اما بعضی از نعمت داشتن این بزرگان در خانواده خود محروم اند و برخی دیگر از اهمیت آن غافل. در این بین مدارس می توانند در مسیر پرورش با هماهنگی موسسات خیریه حامی سالمندان، اوقاتی را برای این اتفاق خوشایند فراهم کنند و اردو‌هایی برای دانش آموزان در سرای سالمندان تدارک ببینند تا اوقاتی خوش و تجربه ای مفید برای هر دو گروه فراهم شود.

علاوه بر آن در بخش تداوم این اردوها می‌توانند خانواده‌های علاقمند دانش آموز ها را ترغیب کنند تا در جشن هایی مثل شب یلدا را در سرای سالمندان و در کنار آن‌ها بگذرانند. این تجربه علاوه بر افزایش تعامل بین خانواده و فرزندان می تواند تعامل مفیدی بین خانواده دانش آموزان با مدرسه فراهم کند.

تعامل بهزیستی با سرای سالمندان

با بررسی نیاز های سالمندان و کودکان بی سرپرست به راحتی می توان به این مسئله پی برد که این دو گروه به راحتی می توانند در رفع نیاز های یکدیگر موثر باشند. کودکان فاقد سرپرست همواره به محبت بی دریغ ما نیازمند هستند و سالمندان به راحتی غم از دست دادن را می فهمند. این دو در عین تضاد، دردهای مشترک زیادی با هم دارند. همکاری این دو سازمان می تواند بسیاری از نیاز آن ها را بدون هزینه زیادی تامین کند و جلوی مشکلات روحی بسیاری را برای هر دو آن‌ها بگیرد.

موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی

بخش مهمی از آیین یلدایی مواد غذایی خاص آن مثل آجیل، انار، هندوانه و اقلام دیگر است. شما می‌توانید با همکاری موسسات خیریه حامی سالمندان در زمینه تهیه بسته های شامل این خوراکی ها، فال های حافظ و هدیه های کوچک؛ نقش موثری در بهبود روحیه این عزیزیان ایفا کنید.

نکته مهم درباره این بسته ها سلامتی و رژیم خاص سالمندان است که برای حفظ آن بهتر است پیش از تهیه اقلام با مسئولین آسایشگاه هماهنگ کنید و با مشورت آن ها موارد را تهیه و به ساخت بسته های یلدا اقدام کنید. این بسته ها می تواند در کنار حضور شما یا دیگر خیرین حامی سالمندان به هرچه بهتر برگزار شدن این مراسم و کمک به روحیه سالمندان کمک کند.

این موسسه در زمینه کمک به سالمندان نیز فعالیت می کند چرا که این افراد برای جامعه ما زحمات فراوانی کشیده اند و در این روز های ناتوانی وظیفه ما است تا به کمکشان برویم. ما می کوشیم با برنامه های متفاوت در طول سال از سالمندان حمایت کنیم و شما خیرین محترم می توانید در صورت تمایل هر یک از این برنامه ها ما را یاری کنید.

صرف نظر از تمامی کمک های معنوی، نگهداری از افراد سالمند نیازمند هزینه زیادی است و تعدادی از آن‌ها تحت حمایت موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی هستند و با کمک های شما مردم قادریم بخشی از هزینه درمان و نگهداری آن ها را برایشان ارسال کنیم.

شما عزیزان خیر می توانید در صورت تمایل در این امر شریک باشید و با ارسال کمک هزینه هایی ما را در حمایت این افراد یاری کنید. در بخش ذیل اطلاعات برخی از سالمندان تحت پوشش موسسه خیریه و ایتام رضوی که نیاز به کمک دارند، نمایش داده شده است. پیشاپیش از همراهی شما سپاس‌گذاریم.

جستجو در سایت

پرداخت فوری

شماره حساب‌های موسسه

شماره کارت بانک ایران زمین

5057-8570-0001-2728

شماره حساب بانک ایران زمین

119-11-343-55-1

نیکوکار گرامی

باسلام و احترام

شما می‌توانید کلیه کمک‌های خود را به شماره کارت 5057-8570-0001-2728  کارت به کار نمایید.