موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی
شماره ثبت : 14371

۳ راه برای آنکه شب یلدا خانه کودکان کار را گرم کنیم

۳ راه برای آنکه شب یلدا خانه کودکان کار را گرم کنیم

۳ راه برای آنکه شب یلدا خانه کودکان کار را گرم کنیم

یک باور نادرست به وجود آمده در میان جامعه ما این است که تمامی کودکان کار عضوی از یک باند مخوف هستند که رییسشان هر روز آنها را به سر کار برده و کلیه درآمدشان را می‌گیرد و در جیب خود می‌گذارد اما حقیقت آن است که چنین باورهایی ما را از احساس مسئولیت و تلاش جهت کمک به کودکان کار رهانیده و باعث شده فراموش کنیم.

در این میان کودکانی هستند که از سر فقر خانواده‌هایشان راهی خیابان‌ها شده و در کارگاه‌های گوناگون با کمترین حقوق کار می‌کنند؛ در واقع بسیاری از آنها  نان‌آوران خانه‌هایی هستند که سختی روزگار گریبانشان را گرفته است. اما در این میان نقش ما چیست؟ چه کمکی از ما برمی‌آید؟ چگونه می‌توان در شب‌هایی چون شب یلدا خانه این کودکان را گرم کرد و نشاط و شادی را به آنها هدیه داد؟

شناسایی کودکان کار و خانواده‌های نیازمند آنها

یکی از اصلی‌ترین اقداماتی که برای شادی و کمک به کودکان کار باید انجام داد این است که در ابتدای کار میبایست کودکان کار شناسایی شوند، این کار می‌تواند با کمک موسسات حمایت از کودکان کار انجام بگیرد.

افراد حامی کودکان کار می‌توانند به آنها مراجعه کرده و لیستی از این کودکان دریافت کنند، آن وقت است که خواهند توانست با توجه به نیاز این کودکان اقدامات موثری انجام دهند.

یکی از راه‌هایی که می‌تواند سبب شادی کودکان گردد این است که با توجه به تعداد افراد خانواده و نیاز آنها سبدهای غذایی و همچنین البسه به عنوان هدیه به آنها داده شده و با این کار شب یلدایی شاد برایشان ایجاد کنیم. تاکید می‌کنیم شناسایی خانواده‌ها و کودکان نیازمند امری بسیار مهم است تا جایی که به هیچ عنوان هیچ کمکی نباید بدون شناسایی نیازمندان واقعی انجام گیرد.

تحصیل به عنوان هدیه شب یلدا

حتما می‌دانید بسیاری از کودکانی که کار کرده و هزینه خانواده خود را تامین می‌کنند، نمی‌توانند به مدرسه رفته و تحصیلاتشان را ادامه دهند. کافی است پای صحبت این کودکان بنشینیم آن وقت است که خواهیم دید حسرت ادامه تحصیل در دل تمامی آنها وجود دارد.

اما این کودکان مجبورند گاه برای تنها ماهی ۴۰۰ هزار تومان مدرسه را رها کرده و در کارگاه‌های گوناگون فعالیت‌های سنگینی انجام دهند. یکی از بهترین اقداماتی که می‌توان در مسیر کمک به کودکان کودکان کار انجام داد و شب یلدایشان را با شادی همراه کرد این است.

حامی کودکان کار

که با کمک موسسات حمایت از کودکان کار این کودکان را شناسایی کرده و شب یلدا با حضور در منزلشان نوید تحصیل دوباره راه به آنها بدهید. تنها کافی است شما به عنوان  حامی کودکان کار با خانواده‌های آنها صحبت کرده و آنها را راضی کنید تا با دریافت مبلغی برابر با حقوق فرزندشان، این اجازه را به آنها بدهند که تحصیل خود را ادامه دهند.

در این مسیر تنها کافی است افراد حامی کودکان کار جمع شده و ماهیانه مبلغی را متقبل شوند و برای هزینه آن خانوار پرداخت کنند. البته تاکید می‌کنیم این کار تنها برای خانواده‌هایی است که به دلایل گوناگونی چون بیماری والدین، از دست رفتن والدین و… توانایی تامین مخارج زندگی خود را ندارند و این مهم بر دوش فرزندانشان افتاده است.

برگزاری جشن شادمانی

متاسفانه بیشتر جشن‌های ملی ما در مناطق متوسط رو به بالا رونق دارد و گاه فراموش می‌کنیم که مناطق فقیرنشین را هم در این جشن‌ها همراه سازیم.

یکی از راه‌هایی که سبب شادی، نشاط و کمک به کودکان کار می‌شود این است که با کمک و راهنمایی مراکز حمایت از کودکان کار، جشنی بزرگ و نشاط آور برای این کودکان تدارک دیده و با ایجاد گردهمایی آنها و خانواده‌هایشان علاوه بر انتقال شور و نشاط به آنها، زمینه ارتباطات بعدی و ایجاد اعتماد را فراهم آورده تا در آینده بتوان این خانواده‌ها را به سمت توجه به تحصیل فرزندان تشویق کرد.

 کمک به ایتام و نیازمندان تحت پوشش موسسه خیریه و ایتام رضوی

کمپین عید قربان، اهدای گوشت قربانی به کودکان بی سرپرست
حمایت

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مارا حمایت کنید.
عضویت
از اینکه در یاری رساندن به ایتام همراه ما هستید سپاسگزاریم.
close-link
کمپین عید قربان، اهدای گوشت قربانی به کودکان بی سرپرست
حمایت
close-image