موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی
شماره ثبت : 14371

از کجا بدانیم یک خیریه موثق است

از کجا بدانیم یک خیریه موثق است

از کجا بدانیم یک خیریه موثق است

از کجا بدانیم یک خیریه موثق است ،یکی از برترین علایقی که یک انسان می‌تواند داشته باشد، میل به یاری رساندن به همنوع خود و تلاش جهت ساختن دنیایی زیباتر برای تمامی مردم دنیا است. به همین دلیل موسسات خیریه تاسیس می‌شوند و سعی در جذب حمایت مردمی دارند، اما باید بگوییم در این بین نیز هستند افراد سودجویی که با سوء استفاده از اعتماد و احساسات مردم به روند کمک‌های انسان دوستانه خدشه وارد کرده و اعتماد عمومی را دچار آسیب می‌کنند.این مقاله را برای شناساندن راه های شناخت خیریه و اینکه از کجا بدانیم یک خیریه موثق است برای خیرین گرامی در سایت موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی قرار دادیم.

کافی است اخبار را دنبال کنید آن وقت است که می‌بینید هر روز موسساتی معرفی می‌شوند که با نام خیریه اقدام به کلاه برداری کرده و پول‌هایی را که با عنوان مصارف انسان دوستانه جمع آوری کرده‌اند، به حساب خودشان ریخته و مال و منالی به جیب زده‌اند. متاسفانه این افراد علاوه بر کلاهبرداری از خیرین، سبب می‌شوند به اصطلاح درِ خیر بسته شود و اعتماد عمومی مردم نسبت به موسسات خیریه از بین برود.

اما آنچه باید تاکید کنیم این است که نباید تمامی موسسات خیریه را به این چشم نگاه کرد؛ کم نیستند خیرینی که زندگی خود را وقف کمک رسانی به همنوعان خود کرده‌اند. در این بین تنها کاری که مردم باید انجام دهند این است که برای اقدامات خیرخواهانه خود، مراکزی را شناسایی کنند که معتبر بوده، امانت‌دار خوبی برای مبالغ و اجناس مردم هستند و نیتی جز کمک‌رسانی به محرومین ندارند.

به خیریه‌های رسمی کمک کنید

به چه خیریه ای میشود اعتماد کرد ،راه‌های متعددی وجود دارد که می‌توان میزان اعتبار یک موسسه خیریه را مورد بررسی قرار داد. یکی از مهم‌ترین این راه‌ها استعلام ثبت این موسسات در سازمان بهزیستی یا وزارت کشور یا قوه قضاییه (سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) است . به عنوان مثال موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی با شماره ثبت۱۴۳۷۱ می باشد که می توان با ورود به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و جستجو شماره ثبت ۱۴۳۷۱از اصالت این خیریه مطلع شد. مانند عکس زیر:

به چه خیریه ای میشود اعتماد کرد

به چه خیریه ای میشود اعتماد کرد

در واقع موسسات خیریه‌ای که فعالیت می‌کنند حتما باید از بهزیستی یا وزارت کشور مجوز داشته باشند تا اقدامات آنها قانونی تلقی گردد. از همین رو افراد می‌توانند قبل از شروع همکاری با موسسات خیریه، نسبت به قانونی بودن فعالیت آنها اطمینان حاصل کنند.

نکته مهم در خصوص موسسات خیریه دارای مجوز این است که آنها تحت هیچ شرایطی نمی‌توانند به صورت سر خود اقدام به جمع آوری پول کنند و برای تمامی آنها دستورالعمل‌های ویژه‌ای جهت جلب مشارکت مردم وجود دارد. البته باید تاکید شود که داشتن مجوز از بهزیستی به هیچ عنوان بدین معنا نیست که آن مبالغ قرار است به بهزیستی داده شود بلکه کمک‌هایی که به این موسسات می‌شود توسط خود آنها هزینه شده و تنها بهزیستی نقش نظارتی بر نحوه فعالیت‌های آنها خواهد داشت.

از کجا بدانیم یک خیریه موثق است

از کجا بدانیم یک خیریه موثق است

فعالیت خیریه‌ها را مورد توجه قرار دهید

یکی دیگر از اقداماتی که میتوان فهمید به چه خیریه ای میشود اعتماد کرد ،  مطابق آمار بالغ بر ۷ هزار خیریه به ثبت رسیده‌اند. حال سوال پیش می‌آید که از میان انبوه این موسسات خیریه کدام یک را برای کمک رسانی انتخاب کنیم؟ راه درست این است که به سایت، کانال تلگرام و اینستاگرام … آن موسسه مراجعه کنید و با پیشینه فعالیت‌های آنها آشنا شوید. بررسی کنید که آن موسسه خیریه تا چه اندازه در گذشته موفق عمل کرده و کدام پروژه‌های انسان دوستانه را به نتیجه رسانده است. در این مسیر اگر حس کردید که آن موسسه به واقع در صدد انجام فعالیت‌های نیکوکارانه است، با اطمینان خاطر به آنها بپیوندید و کمک‌های خود را به آنها تحویل دهید.

به نام درخواست کننده کمک توجه کنید

به چه خیریه ای میشود اعتماد کرد، این روزها پیام‌های گوناگونی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شوند که در متن آنها فرد خیری در خواست کمک کرده و شماره حساب داده است. توجه کنید موسسات خیریه‌ای که دارای مجوز هستند، شماره حسابی با نام موسسه دارند و کمک‌های نقدی خود را از آن طریق جمع آوری می‌کنند. اگر به پیامی برخوردید که حساب اعلام شده به نام فردی بود که شما آشنایی کاملی با وی ندارید، بهتر است از کمک‌رسانی خودداری کرده و مبالغ خود را به موسساتی تحویل دهید که دارای پیشینه، مجوزهای لازم و اعتباری درخور هستند. همچنین اگر صاحب شماره کارت را می‌شناسید بهتر از در مورد موضوع کمک‌رسانی و نحوه خرج کردن آن مبالغ به صورت کامل پرس و جو کنید.

محل انتشار یک مطلب را مورد بررسی قرار دهید

مطالبی که برای جمع آوری کمک‌های خیریه به دست شما می‌رسد، منشاء گوناگون دارد. اگر آن منشا کانال تلگرامی موسسه‌ای معتبر یا سایت قابل اطمینانی بود، به پیام دریافتی توجه کنید اما به هیچ عنوان به پیام‌هایی که محل انتشار معتبری ندارند، اهمیت ندهید به خصوص پیام‌هایی که از اکانت‌های شخصی به اشتراک گذاشته می‌شوند.

 

به چه خیریه ای میشود اعتماد کرد

به چه خیریه ای میشود اعتماد کرد

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مارا حمایت کنید.
عضویت
از اینکه در یاری رساندن به ایتام همراه ما هستید سپاسگزاریم.
close-link