موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی
شماره ثبت : 14371

چرا خیریه‌ها متهم هستند

چرا خیریه‌ها متهم هستند

چرا خیریه‌ها متهم هستند

کافی است با مردم در مورد موسسات خیریه حمایت از کودکان بی سرپرست ، سالمندان و نیازمندان صحبت کنید. اگر نگوییم تمام آنها اما می‌توانیم گفت بسیاری از آنها نسبت به موسسات خیریه بی‌اعتماد هستند و کمکی برای آنها کنار نمی‌گذارند. حتی بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند کمک‌های خود را به صورت مستقیم به دست نیازمندان برسانند تا آن را به موسسات خیریه محول کنند. اما علت این امر چیست؟

این بی اعتمادی مردم نسبت به موسسات خیریه حمایت از کودکان بی سرپرست ، سالمندان و… چه تبعاتی به دنبال دارد؟ متاسفانه باید بگوییم پیامد چنین بی‌اعتمادی بیش از همه گریبانگیر آسیب دیدگان اجتماعی است و سبب می‌شود کمک‌های خیرین به جای آن که به دست خیریه حمایت از کودکان بی سرپرست ، خانواده‌های نیازمند، بیماران و… برسد، به دست افراد سودجو رسیده و مشکلی از مشکلات نیازمندان برطرف نکند.

ضعف عملکردی برخی موسسات خیریه

متاسفانه به وفور شاهد هستیم که برخی از موسسات خیریه حمایت از کودکان بی سرپرست و نمونه‌هایی از این دست با اقدامات نادرست خود سبب از میان بردن اعتماد مردم می‌شوند تا جایی که جامعه را نسبت به عملکرد تمامی موسسات خیریه بدبین می‌کنند.

موسساتی که بدون بهره‌گیری از نیرون انسانی متخصص و با تجربه فعالیت‌های خیریه انجام می‌دهد نه تنها در این مسیر موفق نخواهد بود بلکه مبالغی که مردم به دستشان می‌رسانند را نیز با بدترین شکل ممکن هزینه کرده و نمی‌تواند به صورت درست و اصولی نیاز نیازمندان را شناسایی نماید و درصدد رفع آن براید. باید تاکید کنیم موسسه خیریه‌ای می‌تواند موفق عمل کند که از تخصص متخصصانی چون جامعه شناسان، مددکاران و روانشناسان بهره‌مند شود.

کلاهبرداران با نام موسسات خیریه

در کمال تاسف باید بگوییم بسیاری از افراد با نام اقدامات خیر خواهانه از مردم خیر وجوهات مختلفی را دریافت می‌کنند و در نهایت بدون آن که مبالغ را صرف حمایت از نیازمندان کنند با اقدامی کلاهبردارانه از دسترس خارج می‌شوند.

این افراد نه تنها خیانت در امانت می‌کنند بلکه لطمات جبران ناپذیری نیز به باور و اعتماد عمومی نسبت به اقدامات خیرخواهانه وارد کرده و سبب می‌شوند همواره موسسات خیریه حمایت از کودکان بی سرپرست ، سالمندان و نیازمندان نزد مردم متهم باشند و اقدامات آنها مورد قبول عموم قرار نگیرد.

توجه به شایعات در خصوص اقدامات موسسات خیریه

در این روزها به واسطه برخی کانال‌ها و شبکه‌های مجازی بازار شایعات داغ است به نحوی که برخی از افراد شایعاتی را در مسیر تخریب بنیادهای خیریه در میان مردم پخش می‌کنند و باعث می‌شوند اتهامات دروغین به بسیاری از این موسسات وارد شود.

از همین رو می‌توان گفت توجه به شایعاتی که هیچ سند و مدرکی در آن وجود ندارد سبب می‌شود مسیر خیر در جامعه بسته شود و اعتماد عمومی از میان برود.

فعالیت موسسات فاقد مجوز

بسیاری از موسسات خیریه حمایت از کودکان بی سرپرست ، سالمندان و نیازمندان فاقد مجوز هستند و گاه همین امر سبب می‌شود آنها بدون آن که تخصص لازم را داشته باشند، اقداماتی نادرست انجام داده و مبالغ دریافتی از مردم را حیف و میل کنند. از طرف دیگر به دلیل آن که حساب‌های مالی این موسسات خیریه شفاف نیست، مردم نیز به آنها اعتماد نکرده و همین امر سبب می‌شود کلیه خیریه‌های فعال زیر سوال بروند و فعالیتشان تحت تاثیر افراد و خیریه‌های فاقد مجوز قرار گیرد.   یکی از مهم‌ترین راه‌های شناخت خیریه دارای مجوز استعلام ثبت این موسسات در سازمان بهزیستی یا وزارت کشور یا قوه قضاییه (سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) است . به عنوان مثال موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی با شماره ثبت۱۴۳۷۱ می باشد که می توان با ورود به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و جستجو شماره ثبت ۱۴۳۷۱از اصالت این خیریه مطلع شد. مانند تصویر زیر:

حامی بچه های کار
حامی بچه های کار

 

در پایان می‌توان پیشنهاد داد افراد حامی کودکان، سالمندان، نیازمندان و… بدون توجه به شایعات و عملکرد نادرست حمایت از کودکان بی سرپرست ، سالمندان، نیازمندان و محرومان قدم بر می‌داشته و خواستی جز رفع تبعیض در جامعه ندارند.

کمپین عید قربان، اهدای گوشت قربانی به کودکان بی سرپرست
حمایت

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مارا حمایت کنید.
عضویت
از اینکه در یاری رساندن به ایتام همراه ما هستید سپاسگزاریم.
close-link
کمپین عید قربان، اهدای گوشت قربانی به کودکان بی سرپرست
حمایت
close-image